Přírodní katastrofa

Ohromný sesuv půdy v Norsku. V moři skončilo několik domů! VIDEO

Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 4. 6. 2020
Téma:

Norské město Alta, které se nachází za polárním kruhem, postihl ve středu masivní sesuv půdy. Několik domů po katastrofě skončilo v moři. Nikdo se naštěstí nezranil. Škody jsou však obrovské.

Záběry dramatického okamžiku se podařilo natočit jednomu z místních obyvatel. "Běžel jsem jako o život,“ citoval ho portál magazínu Forbes.


Sesuv o délce přibližně 800 metrů trval několik hodin a záchranáři museli evakuovat jednoho člověka, který v postižené oblasti uvízl.

 

 


Policisté byli o situaci informováni krátce před čtvrtou hodinou odpoledne. Ihned zahájili záchranné operace ze vzduchu a z moře, protože nemohli postupovat pěšky kvůli pokračující nestabilitě.


Podle dostupných informací se nikdo nezranil. "Pořádně jsme se rozhlíželi a použili také kamerové vybavení. Nikoho jsme nenašli,“ řekl velitel Sten-Rune Nikolaisen.


Místní média uvádí, že také v následujících hodinách došlo k dalším slabším sesuvům. Příčinou tohoto jevu je specifické složení půdy. Podloží totiž tvoří mořská jílovitá půda, která se může rychle změnit z pevné na tekutou.

TN.cz