nedostatek vody

Ohromný tanker je konečně na cestě, na vodu čekal půl roku

Téma:

Po půl roce čekání konečně vyplul chemický tanker po Labi ke svému majiteli. Na řece musel v Ústí nad Labem překonat střekovská zdymadla. Přepravu doteď brzdil nedostatek vody.

Loď výrobci dokončili v Lhotce nad Labem už v červenci loňského roku, kdy ji spustili také na řeku. Od té doby ale kotvila v přístavu v Lovosicích a ke svému majiteli mohla vyplout až dnes. V řece bylo totiž málo vody a tak se muselo čekat, až hladina Labe stoupne. To se stalo až nyní díky oblevě v posledních dnech. Dvouplášťový chemický přepravník zavezou do Hamburku dva remorkéry.

 

Tanker měří 110 metrů, výška trupu je pět a půl metru a šířka 13 a půl metru. Musel zdolávat střekovská zdymadla. To mu trvalo asi hodinu.

 

"Musí se vypustit komora, zase aby se srovnala hladina s hladinou pod plavební komorou. Jakmile k tomu dojde, my otevřeme vrata a loď může vyplout," popsal technický náměstek provozu Roudnice nad Labem Petr Plesnej.

 

Loď patří mezi největší chemické tankery pro vnitrozemskou plavbu, které byly v České republice vyrobeny. Od ledna tohoto roku mohou v Evropě plout právě jen dvouplášťové lodě. Zakázané jednoplášťové tak končí ve šrotu nebo jsou v loděnicích přestavovány.

 

 

Vyrobit takový tanker není nic jednoduchého a trvá to více než rok. Tanker je navíc mimořádný tím, že má hlubší ponor. Po Labi tak může plout jenom bez motorů, jinak by uvízl na dně řeky.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Jitka Fárová / klma tn.cz / TV Nova