NAPŘÍMO

Jaroslav Kubera: Obavy z čínské reakce jsou podle mě přehnané

Téma:

Hostem středečního pořadu Napřímo byl předseda senátu Jaroslav Kubera (ODS). Promluvil o svém novoročním obědu s prezidentem Milošem Zemanem, plánované cestě na Tchaj-wan i hledání nového ombudsmana.

S moderátorkou Bárou Divišovou si nejprve povídali o novoročním obědě v Lánech, na který ho prezident pozval spolu s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). "Pan prezident byl velmi přátelský," komentoval, v jaké náladě se slavnostní oběd nesl. Povídali si nejen o politice, ale například také o knihách.

 

Oba hosté přinesli prezidentovi drobné dárky, Radek Vondráček miniaturní palírnu, Jaroslav Kubera prezidenta obdaroval nožíkem na otevírání dopisů. "Trochu mě zamrzelo, že my jsme nic nedostali, klidně jen obyčejnou tužku, já mám tužky rád," prohlásil na adresu hostitele.

 

Hodně se diskutovalo o ráně, kterou měl Kuberovi prezident během setkání uštědřit svou holí. "Nebyla to žádná velká rána, jen letmé poklepání. Myslím, že to nic neznamenalo. Spíš mě zaujalo, že taková marginálie se stane takovým mediálním headlinem," poznamenal na adresu novinářů.

 

Velký mediální zájem ho překvapil i v souvislosti s podnikatelskou cestou, kterou plánuje v únoru podniknout na Tchaj-wan. "Zatím je vše ve fázi příprav, dává se dohromady delegace. Zájem podnikatelů je," potvrdil v rozhovoru.

 

Plánovanou cestu komentoval i Miloš Zeman, zmínil obavy, aby nezhoršila vztahy s Česka s Čínou, dokonce Kuberu poškádlil, že by ta cesta mohla pošramotit jejich přátelství. "My se známe tak dlouho, že to nemůže naše vztahy ovlivnit. To, že nejsme političtí přátelé, neznamená, že mezi sebou máme nenávist," reagoval na prezidentův bonmot. "Nemám rád tyto v Čechách tak typické nenávistné nálady a řeči. V tom jsme asi s prezidentem dost rozdílní," doplnil na adresu hlavy státu.

 

 

"Že bych na Tchaj-wan nejel, mě ani na chvíli nenapadlo, a to ani po vlně reakcí, která tuto cestu klade do souvislostí s Čínou," oponoval Kubera. "Je to podnikatelská mise, není nijak namířena proti Číně. Poslední, co bych chtěl, je škodit českým podnikatelům," připustil k plánované návštěvě. "Obavy z čínské reakce jsou podle mě přehnané. Nedokážu ji samozřejmě odhadnout, někdy Čína reaguje zbytečně ostře, je v tomto velmi zvláštní, ale ani mezi Čínou a Tchaj-wanem nepanují napjaté vztahy, proč by tedy měly vznikat mezi námi," doplnil.

 

Sám nemá nic ani proti Číně, dokonce je pozván na pražskou oslavu čínského nového roku, kam se velmi těší a plánuje na ni vyrazit i s manželkou.

 

Jediné, co mu tak kazí vidinu plánované delegace, je nepřízeň počasí. "Trochu nám to zkomplikovala sopka na Filipínách, které jsme chtěli také navštívit, tak snad to nebyla předzvěst něčeho většího," připustil své obavy.

 

Z mediálně sledovaných událostí se dostal i k tématu hledání nového ombudsmana. Heleně Válkové podle něj zlomila vaz neznalost komunistického prokurátora Josefa Urválka. Ani návrh právníka Stanislava Křečka nepovažuje za šťastný, je to podle něj jen plácnutí do vody. "Podle mě je tato volba při současném složení Poslanecké sněmovny a věku pana Křečka neprůchodná," nechal se slyšet. Kubera je dlouhodobě pro zrušení funkce ombudsmana. Kdokoli z kandidátů, které navrhuje Senát, je podle něj ale dobrou volbou. "Vykonávali by ten úřad jinak než současná ombudsmanka, nedávali by mu tak silný politický náboj," zmínil jejich přednosti.

 

 

K diskuzi přišlo také téma jeho domovské strany, ODS. Nehovořil jen o blížícím se volebním kongresu, ale celkově u budoucnosti strany, zejména po volbách, které nás čekají za rok a půl. ODS je již druhé volební období v opozici, její předseda Petr Fiala přesto má ambice stát se premiérem. Do voleb zřejmě v čele strany zůstane, nemá totiž proti sobě kandidáty, kteří by ho chtěli nahradit.

 

"Když je strana v opozici, o členství nebývá samozřejmě takový zájem, jako když je ve vládě. Já bych ho vyzval, kdybych byl mladší," komentuje situaci Kubera. Myslí si však, že silné a schopné lidi ve straně mají, zřejmě jen nemají potřebné ambice.

 

Jaké budou ve volbách šance občanské demokracie, podle něj není jen na schopnostech ODS, ale i na tom, nakolik lidé budou v té době ještě věřit premiérovi Babišovi. "Kampaň na příští volby se má podle mě začít dělat hned den po sečtení hlasů voleb minulých. To pan premiér to umí dokonale. Samozřejmě, není na to sám a má na to peníze, ale peníze samy o sobě volby nevyhrávají," připustil Kubera.

 

Politici podle něj zbytečně přikládají velkou moc billboardům, podle Kubery je důležitější mluvit přímo s lidmi, což přesně Andrej Babiš umí. "Babiš nesedí v kanceláři, jezdí mezi lidi a takhle se politika má dělat," potvrdil v rozhovoru.

 

 

Současná vláda má u lidu úspěch i díky tomu, že dokáže řadu věcí prosadit. "Vláda má úžasnou výhodu, může se opřít tu o Piráty, v jiných záležitostech o ODS, někdy dokonce o komunisty – a to je to menšinová vláda. Když potřebuje, premiér vždy tu stojedničku sežene," domnívá se Kubera.

 

"Babiš vede účelovou politiku, má pocit, že vyřeší každý problém. Prokouknout, že to jsou jenom laciné plané sliby, je velice obtížné," domnívá se. Podle něj ale ukáže čas. "Teď si nasadil veš do kožichu, a tou je ministryně práce a sociálních věcí. Naslibovali toho až moc a teď už neví, kde na to budou brát," vycítil Kubera premiérovu možnou slabinu.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz