pravda, nebo mýtus?

Ohrožují antikoncepční pilulky životy žen? Odborníci promluvili!

Antikoncepce
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Žen, které užívají hormonální antikoncepci, je stále méně, jen v Česku během několika posledních let o stovky tisíc. Mohou za to často neověřené informace, které si přečtou na internetu. A zatímco někteří odborníci jsou tímto trendem zneklidněni, jiní ho vítají.

Ještě před čtyřmi lety užívalo antikoncepční pilulky téměř 1,1 milionu žen, v roce 2015 už jich bylo necelých 900 tisíc. Vyplývá to z ročenky Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Odborníci z oboru gynekologie promluvili o tom, jak to s antikoncepcí doopravdy je.

 

Rizika jsou minimální, spolehlivost nepřekonatelná

Podle Vladimíra Dvořáka z České gynekologické a porodnické společnosti za to může vědecky nepodložený strach z hormonů a mediální zkreslení reálné situace. "Spousta mediálních kampaní upozorňovala na nežádoucí účinky hormonální antikoncepce na jednotlivé případy, které se zevšeobecňovaly, a některá média to bohužel pojala tak, že uživatelky antikoncepce jsou v ohrožení zdraví či života. A když si to ženy několikrát přečetly, uvěřily tomu," popsal. 

 

 

Dalším důvodem prý je, že tento typ antikoncepce přestává být trendy. "Pacientky mi řeknou, že jejich kamarádky už to neberou, tak to risknou a budou používat nějakou méně spolehlivou nebo žádnou antikoncepci," řekl Dvořák.

 

"Podle všech odborníků to v žádném případě není tak, že by se rizika hormonální antikoncepce zvyšovala nebo se objevovala nová. Ty preparáty jsou velice bezpečné, jedná se o jedny z nejvyzkoušenějších léků na světě," tvrdí Dvořák s tím, že výhody plynoucí z používání hormonální antikoncepce vysoce převažují nad riziky. "Málo se uvádí, že prášky výrazně snižují riziko nádorů, které neumíme prevencí odhalit, například vaječníků nebo děložní sliznice," dodal.

 

 

Největším mýtem je podle Dvořáka tvrzení, že antikoncepční pilulky mají vliv na plodnost. "Není to tak, že žena, které je 23 let a předtím čtyři roky brala hormonální antikoncepci, měla menší plodnost než stejně stará žena, která nikdy antikoncepci nebrala. Vůbec žádný rozdíl mezi těmi dvěma ženami není," vysvětlil odborník.

 

Sám je současným stavem znepokojen a bude se snažit uvádět dezinformace, které zaplavily internet, na pravou míru. "Jestli to bude mít efekt, je velmi obtížné říct. Objevuje se množství tvrzení, která jsou ideologicky nebo nábožensky podmíněná a která zpochybňují to, na čem lékaři pracují desítky let. Vědecké informace bohužel nejsou pro bulvár tak zajímavé," posteskl si. 

 

 

Spolehlivější typ antikoncepce prý neexistuje. Mírně narůstá počet žen, které užívají postkoitální antikoncepci (pilulky po styku), to ovšem není metoda, která by byla určena k pravidelnému užívání, je to spíš východisko z nouze. Zvolna se zvyšuje také počet žen, které mají nitroděložní antikoncepci.

 

Někteří lidé kritizují lékaře kvůli tomu, že léky ženám předepíšou bez důkladnějšího vyšetření. Podle Dvořáka ale doktoři postupují správně. "Je určité mezinárodní doporučení pro předpis antikoncepce a v tom například žádné odběry krve nejsou. Důležité je, že se ženy zeptá na choroby, kterými trpí ona nebo někdo z rodiny, zda kouří, má nadváhu a na další rizikové faktory. Žádná laboratorní vyšetření se ale nedělají nikde na světě, nedoporučuje se to a nemá to medicínský význam," zakončil.

 

Nadužívání je nebezpečné, neplodný je každý 6. pár

Ne všichni ale názor Vladimíra Dvořáka sdílejí. Psychosomatička a gynekoložka Helena Máslová je hlasitou kritičkou nadužívání hormonální antikoncepce už několik let. Podle jejích slov je Česká republika světovým lídrem v užívání hormonální antikoncepce. Ruku v ruce s jejím nadužíváním jde i fakt, že u nás panuje neblahý trend neplodnosti, především pak v Praze a větších městech.

 

 

Máslová před časem v diskusním pořadu Vaše téma uvedla, že podle statistik se s neplodností potýká dokonce každý šestý pár v Česku. Konkrétní důkaz, studie nebo závěr, který by s konečnou platností poukázal na to, že antikoncepce má negativní vliv na početí po jejím vysazení, neexistuje. "Těch vlivů je příliš mnoho. Na jedné straně jsou ženy, které ji braly, vysadily a normálně otěhotněly. Pak jsou ženy, které ji braly, vysadily a už neotěhotněly," uvedla gynekoložka.

 

VÍCE O NÁZORECH LÉKAŘKY NA TÉMA ANTIKONCEPCE NAJDETE ZDE

 

Jedním dechem ale dodala, že na každou ženu má antikoncepce individuální vliv (například na kvalitu vlasů, pleti apod.). "Dobrovolnou regulací početí hormonální antikoncepcí přišly ženy o svobodu mít či nemít dítě. Když něco regulujete, musíte počítat s tím, že to zregulujete tak, až to už nepůjde vzít zpátky," vysvětlila.

 

 

Podle jejích slov je hormonální antikoncepce nevhodná pro ženy, které nemají partnera, pro velmi mladé dívky, ženy trpící mentální anorexií, vysokým tlakem či cholesterolem nebo kuřačky. Místo toho doporučuje jako metodu antikoncepce počítání plodných a neplodných dní a přerušovanou soulož.

 

Jaké máte negativní i pozitivní zkušenosti s hormonální antikoncepcí vy? Posílejte nám své příběhy na adresu zpravy@nova.cz

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ZLOMOVÝ VYNÁLEZ: Konečně existuje antikoncepce pro muže! Podívejte se, jak funguje

Žena chtěla po dvou dětech antikoncepci! Ale ta s ní udělala něco šokujícího! Ani lékaři nevědí, co dělat

mom TN.cz