Tisková zpráva
Toto je tisková zpráva. Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah.

Ojeté automobily jsou na cenovém dně, nákup byste neměli odkládat

AAA auto
Zdroj: AAA auto

Individuální doprava autem je v době pandemie nejbezpečnějším způsobem cestování. Tento rok také o mnoho víc lidí využívá automobil na cesty na dovolenou.

Zároveň došlo k poklesu prodeje nových automobilů a lidé se i méně zbavují těch ojetých. Tím pádem pomalu vzniká nedostatek ojetin na trhu. Tento faktor podle odborníků postupně povede k jejich zdražení. Proto je nejlepší doba na jejich nákup právě nyní, než přijde v září druhá hlavní sezóna nákupu ojetin.

Po zrušení vládních restrikcí omezujících maloobchod dosáhla cena ojetých automobilů svého dna. Podle našich analýz cena ojetých automobilů jednoznačně naroste. Promítne se do toho mnoho faktorů. Během pandemie se zastavila výroba i prodej nových automobilů. Lidé si je tedy nemohli koupit a tím pádem se na trh nedostávaly ani starší automobily. Tento stav bude ještě nějakou dobu trvat, protože se prodloužily čekací doby na nově vyrobené vozy. Zároveň se kvůli opatřením na hranicích a karanténě snížil dovoz ojetých automobilů ze zahraničí. Souběžně došlo k nárůstu poptávky po automobilech z důvodu obav z cestování hromadnou dopravou. Víme, že nyní si svá první auta kupují i starší lidé, kteří je doteď nevlastnili. To všechno vytváří vyšší poptávku, která ale není dostatečně podpořena nabídkou,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO.

Výhodou trhu s ojetými automobily v porovnání s novými je jednoznačně okamžitá dostupnost bez čekání, šířka výběru a cenová úspora. Největší zájem v autocentrech AAA AUTO je o rodinná vozidla, nejčastěji ve variantě kombi. Žebříček stabilně vede Škoda Octavia, následuje Škoda Fabia, VW Passat, Škoda Superb a VW Golf. V první desítce jsou ještě Hyundai i30, Kia Ceed, Škoda Rapid, Ford Mondeo nebo Ford Focus. „Ceny ojetých automobilů už začínají pomalu stoupat, to vidíme na základě analýzu, kterou kontinuálně děláme. Můžeme říci, že ojeté automobily už nebudou levnější, než jsou nyní. Pokud někdo uvažuje o nákupu ojetého vozu, potom je právě nyní ta správná doba,“ zdůraznila Topolová. Zároveň roste zájem o financování nákupu aut na splátky. „Úrokové sazby se drží na stále velmi nízké úrovni. Naše společnost spolupracuje se sedmi největšími finančními společnostmi na trhu, proto dokážeme zákazníkům nabídnout výhodné financování na jakýkoliv vůz, bez ohledu na rok výroby a s nulovou akontací,“ doplnila Karolína Topolová.

Odborníci zároveň varují před nákupem automobilu z dovozu. Dovezená ojetá auta totiž bývají nejčastěji předmětem různých podvodů, jako je přetočený tachometr, falšování roku výroby či zatajení vážné havárie a následných neodborných oprav. „Před individuálními dovozy varujeme dlouho. Je vždy lepší koupit vůz s tuzemským původem, u kterého můžeme prověřit jeho historii,“ uzavřela Topolová.

 

Související témata:
Tisková zpráva