volby 2002

Okamura v debatě: Šéf SPD lhal o skládání koalice! Ověřili jsme další výroky

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
19.9. 2020 17:31

Hostem další předvolební debaty byl předseda hnutí SPD Tomio Okamura, který s moderátorkou Bárou Divišovou probral strategii pro letošní volby a témata, která by hnutí rádo po získání mandátů prosadilo. Ověřili jsme jeho výroky, abychom zjistili, zda jsou pravdivé.

Hnutí SPD má velké cíle. Podle jeho předsedy Tomia Okamury by rádo zrušilo Senát, který by nahradilo všeobecným referendem, a také kraje, místo kterých by zde byla zemská zřízení Čechy, Morava a Slezsko. Předvolební debata se stočila i ke kontroverznímu tématu inkluze.

 

Redakce TN.cz pro vás ověřila osm výroků a zjistila, že ve čtyřech případech Tomio Okamura hovořil pravdu. Jedno tvrzení bylo sporné a další tři nepravdivá. Celou předvolební debatu si můžete pustit pod titulkem článku.

 

Tomio Okamura Tomio Okamura
Tomio Okamura
I odborníci říkají, že ve srovnání s jarem drtivá většina občanů, kteří měli pozitivní test, má buď bezpříznakový průběh, nebo s velmi mírnými příznaky. Je to dokonce více než 80 %.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví bylo 17. září z celkového počtu aktivních případů hospitalizováno 2,38 %. To znamená, že pacientů s mírným průběhem nemoci bylo přes 97 %. Oproti jaru se skutečně jedná o zlepšení – 17. března byl činil podíl hospitalizovaných 11,36 %. Potvrdila to i ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygieny Renata Ciupek. "Oproti jarním měsícům je nyní výrazně nižší proporce osob s nutností hospitalizace a jednoznačně převažují případy s příznaky mírné respirační infekce, nebo zcela bezpříznakové. V dubnu 2020 bylo na infekčních odděleních v Jihomoravském kraji hospitalizováno 40 pacientů (18 % všech případů), v měsíci září je to dosud 50 pacientů (3,6 % všech případů)," uvedla.

Tomio Okamura Tomio Okamura
Tomio Okamura
My půjdeme do koalice s kýmkoliv, kdo nám pomůže prosadit náš program a nemá korupční minulost.

Tento výrok vyvrátil sám předseda SPD o chvíli později v té samé předvolební debatě. "Předtím, než nastoupilo SPD do koalice, tak… co teď probíhá? Probíhá soud s politiky z ODS, ČSSD a KSČM za rozkrádání dotací pro Ústecký a Karlovarský kraj. Těmto politikům hrozí až 16 let vězení. A teď, když do koalice nastoupilo SPD, žádná korupční kauza už tam není," uvedl Okamura. Hnutí SPD tak vytvořilo v Ústeckém kraji koalici se sociálními demokraty a komunisty, přestože mají podle něj korupční minulost.

 

 

Tomio Okamura Tomio Okamura
Tomio Okamura
Před čtyřmi lety jsme v krajských volbách získali 34 mandátů v koalici – 18 my a 16 koaliční partner.

V krajských volbách v roce 2016 hnutí Tomia Okamury skutečně získalo v koalici se Stranou práv občanů (SPO) 34 mandátů, z nichž 18 náleželo SPD.

Tomio Okamura Tomio Okamura
Tomio Okamura
Předevčírem poslanci Trikolóry nepodpořili pozměňovací návrh poslankyně za SPD Jarošové, aby se zpřísnily sankce za týrání zvířat.

Ve středu 16. září se ve Sněmovně projednávala novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Poslankyně za SPD Monika Jarošová předložila několik pozměňovacích návrhů, z nichž jeden požadoval zpřísnění sankcí. Za hnutí Trikolóra byli ve Sněmovně přítomni poslanci Václav Klaus a Tereza Hyťhová, přičemž oba se zdrželi hlasování.

 

 

Tomio Okamura Tomio Okamura
Tomio Okamura
My v SPD říkáme, že je potřeba trestat lidi, kteří týrají psy a kočky a další domácí zvířata.

V roce 2018 se do Sněmovny dostala novela trestního zákona, v níž skupina poslanců navrhovala mimo jiné zpřísnění chovu zvířat a trestů za jejich týrání. Mezi předkladateli byl i Tomio Okamura. Při hlasování se pak pro přijetí novely vyslovili všichni přítomní poslanci za SPD.

Tomio Okamura Tomio Okamura
Tomio Okamura
Podle průzkumů drtivá většina lidí si přeje zrušit inkluzi ve školství.

V roce 2017 organizace EDUin provedla průzkum, ze kterého vyplynulo, že proti inkluzi je z principu pouze 31,5 % lidí. V tomtéž roce proběhl průzkum CVVM, podle kterého s inkluzí nesouhlasí 60 % lidí. Vzhledem k tomu, že z různých průzkumů vyplývají odlišné závěry, nelze jednoznačně říct, zda je výrok pravdivý, či ne.

 

 

Tomio Okamura Tomio Okamura
Tomio Okamura
Úroveň českého speciální školství obdivoval celý svět.

Co se českého speciálního školství týče, většina zahraničních médií se mu věnovala pouze proto, aby poukázala na problematiku umisťování romských dětí do zvláštních škol. Místo obdivu v článcích zaznívala hesla jako rasismus či segregace. O problematice v minulých letech, před přijetím zákona, který zavedl inkluzi, informovala například britská televize BBC, španělský deník El País, polský deník Gazeta Wyborcza, německý zpravodajský web taz.de, americký deník The New York Times nebo kanadský plátek Toronto Star.

Tomio Okamura Tomio Okamura
Tomio Okamura
Četl jsem vyjádření pana řidiče (pozn. redakce: Josef Prokeš, řidič brněnské MHD, se na začátku září ostře ohradil proti sloganu SPD proti inkluzi na tamním autobuse) v médiích a říkal tam něco ve smyslu: "Aha, teď už jsem to pochopil, že to bylo myšleno tak a tak."

Redakce TN.cz na žádné takové vyjádření v médiích nenarazila, obrátila se proto na samotného pana Prokeše, který to popřel. "Svůj názor jsem rozhodně nezměnil, SPD chce pořád zrušit inkluzi, takže by hendikepované děti, které jsou v normálních školách spokojené, musely do zvláštní školy. Nikde jsem od nich neslyšel, že to chtějí jen nějak omezit," řekl pan Prokeš. Svůj původní postoj tedy nezměnil. Uznává, že systém inkluze v České republice má problémy, proti sloganu hnutí SPD a návrhu na zrušení inkluze se však stále razantně ohrazuje.

 

 

Na další předvolební debatu, kterou povede moderátorka Bára Divišová, se můžete těšit v pondělí 21. září od 17:45 hodin na webu TN.cz. Hostem bude tentokrát předseda Pirátů Ivan Bartoš.

TN.cz