přímý přenos jednání sněmovny

Okamura si může oddechnout! O jeho odvolání se hlasovat nebude

Téma:

Poslanecká sněmovna nebude hlasovat o odvolání šéfa hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury z postu místopředsedy Sněmovny. Šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek dnes neuspěl s návrhem na zařazení tohoto bodu do programu.

Návrh na Okamurovo odvolání podepsal dostatek poslanců na to, aby se o jeho zařazení mohlo hlasovat. Bartošek oznámil, že podpisů bylo 86. Potřeba bylo 80 podpisů, tedy dvou pětin z celkového počtu poslanců. Zařazení návrhu do programu ale podpořilo 70 ze 169 přítomných poslanců. Rovněž 70 jich bylo proti. O odvolání Tomia Okamury se tak dnes hlasovat nebude. 

 

Poslanci ANO už před jednáním avizovali, že nepodpoří snahy o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z funkce místopředsedy Sněmovny. Klub se na tom podle předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka shodl "drtivou většinou" poté, co se Okamura na jednání frakce ANO omluvil za výroky ohledně protektorátního koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku, kvůli nimž mu hrozí odvolání.

 

 

Místo Tomia Okamury je ohroženo z několika důvodů. Podle některých poslanců sám zlehčoval utrpení obětí romského koncentračního tábora v Letech a nelíbí se jim ani výroky některých jeho kolegů z hnutí. Za výroky o koncentračním táboře se Okamura během jednání ANO omluvil.

 

Předseda poslanců SPD Radim Fiala tuto hrozbu odvolání označil za politický boj ze strany KDU-ČSL, jehož smyslem je oslabit případnou podporu SPD a KSČM menšinové vládě ANO v čele s Andrejem Babišem. Okamura a Fiala to po návštěvě v poslaneckém klubu ANO řekli novinářům.

 

Lidovcům vadí Okamurovy výroky o koncentračním táboře v Letech u Písku, považují je za zpochybnění holokaustu. Poukazují i na slova dalších zástupců SPD v těchto záležitostech. Okamura se proti vyjádřením, že zpochybňuje holokaust, ohradil. Už dříve řekl, že SPD nezpochybňuje utrpení lidí v táboře v Letech za protektorátu, má ale výhrady k tomu, jak se řeší pietní místo, a zejména ke způsobu, jakým stát odkoupil vepřín v jeho blízkosti.

 

Šéf SPD v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat.

Lucie Heřmanská/ lud TN.cz