Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.12. 2016 20:39
pracovní místa

OKD chce rozšířit těžbu, lidé se bojí o střechu nad hlavou

Zdroj: TV Nova

V Karviné se zřejmě rozšíří těžba. Zastupitelé schválili dohodu, která umožňuje OKD, aby požádala stát o další území, kde se dříve těžit uhlí nemohlo. Obyvatelé karvinské části Staré Město se ale bojí, že přijdou o střechu nad hlavou. Pro horníky to naopak znamená další uplatnění.

"Mám tady všechno, mám tady rodinu, která se mi tady celý rok schází, mám už dvě pravnučky, vnučky, takže mně nic nechybí tady," popsala obyvatelka karvinské části Staré Město paní Škulavíková.

 

Ta bydlí ve Starém Městě už 36 let, s manželem si opravili dům. Teď se bojí, že kvůli rozhodnutí magistrátu o něj přijdou nebo jim to přinese jen problémy. Město souhlasilo, aby firma OKD požádala báňský úřad o rozšíření těžby, která by sahala až k jejímu domu. V této lokalitě se může vytěžit až 4 miliony tun koksovatelného uhlí.

 

Zastupitelé v tom ale vidí potenciál zachování pracovních míst pro havíře. "To rozhodnutí je teď řekněme k nějakému nekomfortu lidí, kteří se už museli vystěhovat, ale povede to k tomu, že se v OKD uchovají pracovní místa po delší dobu," komentovala situaci mluvčí Karviné Šárka Swinderová.

 

 

Ve Starém Městě už zbořili několik prodaných domů, další demolice je v plánu. Pokud těžbu posvětí stát, možná střechu nad hlavou budou muset prodat další lidé.

 

"Nicméně vše bude záležet na tom, nejen jak dopadnou tato schvalovací řízení, ale i ty průzkumné práce, které by měly potvrdit, zda je těžba v této lokalitě pro OKD vůbec rentabilní," sdělil TV Nova mluvčí OKD Ivo Čelchovský.

 

 

Jestli tedy bude OKD pod Starým Městem těžit závisí na státu. Nejdříve by to mohlo být v roce 2018.
 

tn.cz / TV Nova
Reklama