OKD zastavilo těžbu kvůli útoku hackerů, firma se bojí o zaměstnance

Štěpán Hrubý
Štěpán Hrubý
Aktualizováno 23.12. 2019 22:20
Téma:
OKD

Společnost OKD musela přerušit těžbu. Její systémy se totiž staly terčem útoku hackerů a firma tak musela zastavit provoz kvůli obavám o bezpečnost svých zaměstnanců.

Společnost OKD zasáhl hackerský útok v noci na pondělí a hackerům se podařilo vyřadit kompletní síťovou infrastrukturu a firemní servery. Přišlo se na to prý tak, že se najednou vypnuly všechny počítače.

 

Proto se společnost rozhodla z bezpečnostních důvodů přerušit těžbu uhlí ve čtyřech svých dolech. Kdy OKD obnoví těžbu zatím není jasné. Případ už řeší také odborníci z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, kteří budou pracovat na zneškodnění viru i omezení ztráty dat.

 

 

Útoku hackerů čelila předminulý týden i nemocnice v Benešově. Kryptovirus tam vyřadil z provozu síť i na ní napojené lékařské přístroje. Jestli jde v OKD o stejný typ útoku, tedy za účelem vydírání, zatím není jasné.

 

"Počítačová síť se stala obětí hackerského útoku, způsobila okamžitou nefunkčnost všech serverů. Nyní pracujeme na zneškodnění viru a zprovoznění veškeré síťové infrastruktury," řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský .

 

"Dopoledne jsme byli informování ze strany OKD, že měli kybernetický incident, my jsme tam vyslali specialisty, a ti analyzují celou situaci. Až bude ta analýza relevantní, mohou potom vzniknout doporučení, více k tomu teď říct nemůžeme," řekl mluvčí NÚKIB Radek Holý.

Související témata:
TN.cz