ANKETA zákon o veteránech

Okupanti ze srpna 1968 mají mít stejné pocty jako váleční hrdinové!

Srpen 1968
Zdroj: Profimedia
Srpen 1968
Téma:

Učastníci srpnové invaze Varšavské smlouvy mají mít stejné pocty jako veteráni boje proti Hitlerovi.

Anketa

Měli by mít vojáci, kteří v roce 1968 okupovali ČSSR, stejné pocty jako hrdinové bojů proti Hitlerovi?

Hlasovalo 5644 lidí.
Zpráva, které lze jen těžko uvěřit přišla dnes z ruského parlamentu. Tři poslanci zdejší komunistické strany navrhují novelu zákona o válečných veteránech. Ta má postavit vojáky podílející se na tzv. bratrské internacionální pomoci v srpnu 1968 na stejnou úroveň s hrdiny, kteří bojovali za druhé světové války proti nacistům. Píše o tom agentura Ria Novosti.

 

Podle poslance Jurije Sinělščikova zasáhli sovětští vojáci v ČSSR proto, aby "bránili socialistické zřízení v ČSSR a poskytli pomoc při rozvoji její ekonomiky". Poslanec, který se jako mladý voják sám invaze účastnil je známým zastáncem "nutnosti mezinárodní intervence".

 

 

 

Tu obhajoval i v loňském roce v dokumentu Varšavská smlouva - odtajněné stránky. Zde upozorňoval na mnohokrát vyvrácené lži o skladech zbraní armád NATO v Československu a o přípravě povstání proti socialismu. Proti dokumentu tehdy protestoval i prezident Miloš Zeman, který si pozval na "kobereček" ruského vyslance Sergeje Kiseljova.

 

 

Zatímco mnoho Rusů stále zastává názor, že invaze byla pouhá pomoc Československu v boji s "reakcí" a i v oficiální historické literatuře nalezeme informace, že ztráty vojáků byly způsobeny "antisocialistickými kontrarevolučními silami", ruský prezident Vladimir Putin se za vpád vojsk oficiálně omluvil.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
KH TN.cz