NEJVYTÍŽENĚJŠÍ NOC

Omezení dopravy a policisté v ulicích: Přípravy na Silvestra vrcholí!

Ondřej Špalek
Ondřej Špalek
Publikováno 30. 12. 2019
Téma:

Právě bezpečnost je každoročně velkým problémem silvestrovských oslav. A to hlavně ve velkých městech. Policisté, záchranáři i hasiči posilují stavy v ulicích a vyzývají k velké opatrnosti. Kritické podle nich budou hlavně první minuty po půlnoci.

Rozbité hlavy, utrhané prsty, rvačky, otravy alkoholem. Ale i tragické srážky chodců s auty řízenými opilci. Přípravy na tohle všechno a ještě více jsou v plném proudu.


Během silvestrovské noci bude v hlavním městě v pohotovosti 42 zdravotnických posádek a letecká služba. Na Václavském náměstí v Praze navíc tradičně zaparkuje záchranářský kamion Golem, velkokapacitní modul pro hromadná neštěstí. Připraveno v něm bude 15 zdravotníků.


Nudit se určitě nebudou. Stejně jako jejich kolegové v Ostravě nebo Brně. "Každý rok jsme velice zatíženi, operátoři berou velké množství hovorů a výjezdové složky se opravdu nezastaví," řekla mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Truksová Zuchová.

 

 


Policie slibuje, že udělá vše proto, aby se z oslav všichni vrátili živí, zdraví a neokradení. V akci mají být dopraváci, pořádková jednotka i kriminalisté. Policisté se budou zaměřovat na kapesní krádeže a další drobnou kriminalitu, v terénu budou i hlídky s dlouhými zbraněmi.


Bujaré veselí se čeká hlavně v metropoli, kterou si pro oslavy zakončení roku vybírají nejen Pražané, ale i zahraniční turisté. Centrum v okolí Václavského a Staroměstského náměstí se proto stejně jako minulý rok částečně uzavře pro auta. Po zkušenostech z loňska magistrát nově omezí dopravu i v okolí Karlova mostu. Více v reportáži Simony Šimkové:

 


Nejméně oblíbená služba v roce se bez hasičských výjezdů neobejde. Popelnice, keře, auta, ale i byty, do kterých vlétla pyrotechnika. Hoří hlavně ve městech a každý rok požárů přibývá.


"Největší nárůst je hned po půlnoci. Tam je to hned vidět. Už pár minut po půlnoci, co se začínají odpalovat rachejtle, musí hasiči řešit požáry," uvedla mluvčí hasičského generálního ředitelství Nicole Studená.


Rad, jak nic nezapálit, mají hasiči několik. Třeba nebýt při odpalování pyrotechniky opilý a stát minimálně sto metrů od obytných budov a vůbec čehokoliv hořlavého. Jak se tím lidé o Silvestru řídí, je vidět každý rok.
 

rod TN.cz