Boj s epidemií

Setkání více lidí zakázáno! Ministr Prymula chystá další opatření

Prymula se vyjádřil k ředitelskému volnu ve školách
Zdroj: TV Nova
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO)
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Publikováno 26. 9. 2020
Téma:

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na příští týden připravuje nová opatření proti koronaviru. Týkat se mají zejména omezení kontaktů mezi lidmi. Nejspíš se tak stanoví počet osob, které se budou moct setkat například na večírku či jiné společenské události.

Opatření proti šíření koronavirové nákazy se příští týden znovu rozšíří. Portálu novinky.cz to řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

 

Podle něj je žádoucí, aby se co možná nejvíc omezil osobní kontakt mezi lidmi. "Co se týká běžných oslav a večírků, opravdu bych apeloval, aby k tomu nedocházelo. Každý se může těchto aktivit po dobu dvou, tří týdnů zdržet, a je pravděpodobné, že dojde k centrálnímu omezení, které bude vycházet z počtu osob, které se smějí potkávat," předeslal šéf resortu.

 

Balíček nových nařízení se bude řídit počtem nakažených za sobotu. Pokud bude číslo vysoké, dají se předpokládat přísnější opatření. Prymula má v plánu omezit také svatby, ještě však neví, kdy se tak stane. O omezení ho prý žádali i pořadatelé plesů a tanečních, aby byly jejich akce bezpečné.

 

 

Podle ministra není v tuto chvíli možné vyloučit žádný scénář dalšího vývoje. "Pokud by nikdo nedodržoval žádná opatření a my bychom se dostali na trajektorii s reprodukčním číslem 2 a víc, tak je logické, že za nějaký čas by se to mohlo dostat na hodnoty, které by žádný zdravotnický systém nemohl zabezpečit," řekl portálu.

 

Od čtvrtka jsou v platnosti opatření představená ve středu. Hospody, restaurace nebo bary musejí zavírat už ve 22 hodin. Bez sezení může hromadné akce uvnitř navštěvovat nanejvýš 10 lidí, venku pak 50. Venkovní sportovní a kulturní akce jsou omezeny na 2000 diváků, vnitřní s více sektory na 1000 diváků. Stále pokračuje povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorech.

 

Česko má téměř 30 tisíc aktivních případů, od začátku epidemie se jich potvrdilo už přes 60 tisíc. V nemocnicích je 740 infikovaných, zemřelo 581 lidí.

 

Ministr zdravotnictví Roman Prymula zhodnotil vývoj epidemie:

TN.cz