Nakupování

Omezený prodej zboží. Opozice považuje opatření za chaotická

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová, Barbora Slavíková
29.12. 2020 20:57
Téma:

Vládní opatření, která uzavřela většinu kamenných prodejen a zakázala prodej některých druhů zboží v supermarketech, jsou podle opozice chaotická. Opatření sice dovolují prodávat domácí potřeby, ale seznam, který by upřesnil, co všechno do něj patří, chybí. Za prodej nedovoleného sortimentu přitom hrozí obchodníkům pokuty.

Baterky, žárovky nebo dětské hračky trápí obchodníky. Ti si totiž nevědí rady s tím, co smějí prodávat a které zboží nechají za páskou. V obchodech s domácími potřebami můžete v omezeném množství sehnat i drobnou elektroniku.

 

Tu ale v supermarketech nekoupíte. Chaos podle prodejců zavinila vláda a její opatření. "Vláda sama nebyla ochotna detailně nastavit tu hranici. Velký supermarket má 12 až 15 tisíc, u každé se musíte rozhodnout, zda se smí prodávat a zda ne,“ uvedl prezident svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

 

 

"Šlo se skutečně kategorii po kategorii, takže právě elektronika se označila, že se prodávat nesmí. Nesmí se prodávat také knihy, hračky, papírenský sortiment,“ vysvětlil mluvčí obchodního řetězce Tesco Václav Koukolíček.

 

Opozice se pozastavuje nad výběrem sortimentu. Boty a oblečení si nekoupíte, ale deky a polštáře, které každý v obchodě osahá, si domů odnést smíte. „Slyším v posledních dnech od mnoha lidí v mém okolí, že to vládní opatření je debilní,“ řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

 

Pokuty majitel obchodu nedostane při kontrole hned, ale až ve správním řízení. „Všechny obchody měly zůstat otevřené při dodržení základních opatření a tím pádem by nebyl zmatek,“ nechal se slyšet předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Související témata:
jh TN.cz TN.cz