volby 2017

Babiš jednal o koalicích, zatím se nedohodl. ČSSD chce do opozice

Andrej Babiš z hnutí ANO už se jako vítěz voleb sešel se zástupci KSČM, STAN a ČSSD. Sociální demokraté ale nechtějí vládnout s obviněným politikem a po jednání prohlásili, že vzhledem k výsledku počítají s opozicí. ANO také navrhlo předsedu Sněmovny.

Hnutí ANO nominuje do funkce předsedy nové Sněmovny dosavadního místopředsedu dolní komory Radka Vondráčka. Novinářům to po jednání zástupců ANO a ČSSD o uspořádání povolební Sněmovny řekl místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. Hnutí ANO by podle něho nejraději zachovalo nynější počet čtyř místopředsedů Sněmovny, nejvýše jich připouští pět.

 

Už dopoledne začaly první povolební schůzky. Andrej Babiš se setkal se zástupci KSČM na informativní chůzce. Předseda KSČM Vojtěch Filip po schůzce s Babišem řekl, že jednali o uspořádání Sněmovny a prioritách stran. O sestavování koalic se nehovořilo, řekl šéf komunistů. Další schůzky očekává po úterku. 

 

Rozhovor s Vojtěchem Filipem po jednání s vítězem voleb Andrejem Babišem: 

 

Ve 14 hodin se Andrej Babiš sešel s šéfem STAN Petrem Gazdíkem. Andrej Babiš přemlouval hnutí STAN ke koaliční spolupráci, ale marně, uvedl předseda hnutí STAN Petr Gazdík. Jako nejmenší subjekt ve Sněmovně nebude STAN chtít ani místopředsedu.

 

Krátce po 20. hodině začala ve Sněmovně schůzka šéfa ANO s ČSSD o ustavení nové dolní komory. Pokud bude ČSSD v opozici, chce hrát důstojnou opoziční roli, řekl před jednáním předseda strany Milan Chovanec. Zdůraznil to i po jednání.

 

Pozvánku k jednání dostal i Miroslav Kalousek z TOP 09. "Já říkal, že se termínu přizpůsobím, ale že nemusíme pospíchat, protože naše pozice jsou neměnné. Teď slyším, že se schůzky už konají v Průhonicích. Tam nepojedu v žádném případě, jsem ochoten se sejít v Poslanecké sněmovně, ne v Průhonicích," uvedl Kalousek. Do Průhonic se dnes nechystá ani šéf lidovců Pavel Bělobrádek. "Termín ještě nemáme natvrdo, ještě to ladíme, dneska to nebude," řekl.

 

Všechno o volbách do Sněmovny najdete zde.

 

ON-LINE: Ohlasy na výsledky voleb, povolební jednání:

 

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že by rád oslovil současné koaliční partnery hnutí ČSSD a KDU-ČSL. "Ale předpokládám, že se dohodneme, že současně oslovíme v té debatě všechny subjekty, které se dostaly do Sněmovny," řekl. Podle Faltýnka sice ANO nechce jít do vlády s KSČM ani s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD), je ale třeba jednat s nimi o ustavující schůzi Sněmovny.

 

Babiš po volbách také řekl, že se podle něj dostalo do Sněmovny příliš mnoho stran. "Náš největší problém ve fungování státu a samosprávy je koaliční uspořádání. Bohužel nemáme většinový systém, který bychom potřebovali, aby stát, vláda a samosprávy fungovaly efektivně," řekl. Podotkl ale, že změna volebního systému nebude patřit mezi největší priority ANO při jednání o novém kabinetu.

 

 

Babiš také řekl, že ho volební výsledek ANO, které získalo 29,6 procenta hlasů, překvapil. Vítězství ve všech krajích označil za neuvěřitelné. Podle něj hnutí i on osobně čelili poslední dva roky negativní kampani.

 

Odmítl výtky, že ANO je populistické a protievropské. Česko podle něj je pevnou součástí Evropské unie a Severoatlantické aliance. Zároveň ale odmítl vznik dvourychlostní Evropy.

 

Podívejte se, jak Andrej Babiš hodnotil po volbách své vítězství: 

čtk/hru TN.cz