Řeky stoupají

Povodně odřízly obec na Frýdlantsku! Hasiči museli evakuovat obyvatele

Roman Dolejský
Roman Dolejský
20.6. 2020 11:38
Téma:

Ve Frýdlantu zasedal krizový štáb. Velká voda odřízla Višňovou, obyvatele odvážel obojživelný pásák. Dvě řeky na Frýdlantsku jsou stále na třetím povodňovém stupni. Přestává ale pršet a situace se začíná zklidňovat.

"Přestalo pršet a situace se postupně zklidňuje. Hladiny vodních toků postupně klesají a hasiči nemuseli provádět rozsáhlejší evakuaci obyvatel. Výstrahy vydané ČHMÚ jsou zatím stále platné, a proto doporučujeme sledovat aktuální vývoj počasí," uvedli liberečtí hasiči před 18. hodinou na twitteru.

 

Hasiči evakuovali z Višňové severně od Frýdlantu v Libereckém kraji dalších deset obyvatel z nejvíce ohrožených domů. "Dvě osoby jsou v evakuačním centru obce, ostatní u svých příbuzných," informovali v půl třetí odpoledne liberečtí hasiči na twitteru. Hasiči pomocí obojživelného pásáku evakuovali v sobotu dopoledne už osm obyvatel. 

 

"Vzhledem k nepříznivé prognóze počasí se v Raspenavě chystá evakuace osob z nejvíce ohrožených domů. Do chystaného evakuačního centra byl povolán ČČK Liberec. Hasiči své síly soustředí k udržení vody v korytech řek," uvedli liberečtí hasiči kolem jedné odpoledne. V sobotu již čtyři lidi evakuovali.

 

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Povodně a deště v Česku

21:10

Na Frýdlantsku došlo k poruše v úpravně pitné vody

Nejvíce zasáhly vydatné deště Bílý Potok, Hejnice, Raspenavu, Frýdlant a Višňovou. V úpravně pitné vody v Bílém Potoce došlo k poruše a od 18. hodiny byly omezeny dodávky pitné vody pro ORP Frýdlant. "Pro dodávku pitné vody občanům byli povolány mobilní cisterny ze Záchranného útvaru HZS ČR," informovali liberečtí hasiči.

20:20

Hasiči vyjížděli k více než 550 událostem

 

 

"Všechny příjezdové komunikace do obce Višňová jsou v tuto chvíli uzavřeny. Do obce míří speciální technika ze Záchranného útvaru HZS ČR s cisternami s pitnou vodou. Postupně také navyšujeme počet zasahujících jednotek," informovali liberečtí hasiči.

 

GALERIE: Záplavy v obci Višňová

1
/
5
Zdroj: TV Nova
Záplavy v obci Višňová - 2

 

Město Hejnice muselo uzavřít některé silnice, jsou zaplavené vodou. "Hasiči ve Frýdlantě se pomocí pytlů s pískem snaží udržet řeku v korytě a zabezpečují domy v blízkosti vody," sdělili hasiči.

 

GALERIE: Rozvodněná řeka v Raspenavě

1
/
6
Zdroj: TV Nova
Rozvodněná řeka v Raspenavě - 1

 

ČEZ řešil od rána na Liberecku dvě poruchy v souvislosti s počasím. Voda prozatím nevystoupala nikde tak vysoko, že by zatopila trafostanici. "Zatím jsme nemuseli přistoupit k preventivnímu odpojování elektřiny. Jsme připravení v pohotovosti, kdybychom byli požádáni obcemi nebo obyvateli o odpojení elektřiny, tak okamžitě vyrazíme," informovala mluvčí ČEZu Soňa Holingerová. 

 

Výstraha platí pro Frýdlantsko do odvolání. Ve Frýdlantu už zasedá i krizový štáb, lidé v nouzi se mohou obrátit na telefonní čísla 606 673 286 nebo 602 101 627.

 

 

V regionu platí třetí povodňový stupeň už jen na Řasnici. Hladina řeky Smědé klesla před 14. hodinou na druhý povodňový stupeň. Lužická Nisa, Jizera a Jeřice stouply na první stupeň.

 

Záběry z Frýdlantu ze sobotního rána: 

TN.cz