Stíhání za pomluvy

Ondráček stíhán nebude. Poslanci ho odmítli vydat policii

Zdeněk Ondráček 2018
Zdroj: Profimedia
Téma:

Poslanci odmítli vydat k trestnímu stíhání komunistu Zdeňka Ondráčka. Ten čelí obvinění z pomluvy za to, že prezidentského kandidáta Michala Horáčka označil za estébáka. Horáček na něj podal trestní oznámení.

Poslanci ve středu rozhodli o nevydání komunisty Zdeňka Ondráčka policii k trestnímu stíhání. Pro Ondráčkovo vydání hlasovalo 47 ze 168 přítomných poslanců, nutných bylo nejméně 85 hlasů. Proti vydání bylo 80 poslanců.

 

Souhlas s Ondráčkovým stíháním nepodpořili zejména poslanci ANO, ČSSD, SPD a KSČM, ale také i většina občanských demokratů. Ondráček hlasoval pro své vydání.Poslanec za KSČM měl čelit stíhání za trestný čin pomluvy. "Horáček je podle dostupných informací bývalý vekslák a spolupracovník StB s krycím jménem Sázkař," řekl v prosinci loňského roku pro web EuroZprávy.cz. Reagoval tak na kampaň, kterou proti němu Horáček vedl. Nelíbilo se mu možné zvolení komunisty Ondráčka do čela GIBS.

 

Horáček jakoukoli spolupráci s StB popřel. Policie sice později vyšetřování odložila, státní zastupitelství jí však případ vrátilo. "Považuji za absurdní, že se v dnešní době, tedy 28 let poté, co jsem se aktivně podílel na Sametové revoluci, musím soudně dožadovat omluvy od člověka, který byl v předrevolučním období členem pohotovostního pluku a mlátil demonstranty obuškem," napsal deset měsíců zpátky na svém facebookovém profilu. Také zdůraznil, že má o své nespolupráci lustrační osvědčení.

 

 

Kolem komunisty Ondráčka se vedly spory už na jaře. Desetitisíce lidí, kteří protestovali v ulicích měst po celé české republice, požadovaly odstoupení Ondráčka z čela parlamentní komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů, která vyšetřuje trestné činy policistů. V listopadu 1989, tenkrát ještě jako mladý policista, mlátil Zdeněk Ondráček demonstranty, kteří protestovali proti tehdejšímu komunistickému režimu. V médiích si za to vysloužil přezdívku "mlátička".

 

Necelé dva týdny zpátky byl Ondráček dokonce vyznamenán, dostal medaili s heslem Za vlast a za svobodu. Obdržel ji od Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). A i tohle ocenění se dočkalo rozporupných reakcí. Část lidí na sociálních sítích, kde dal Ondráček o svém ocenění vědět, mu gratulovala, jiní zase nemohli pochopit, jak může být někdo, kdo byl v roce 1989 členem pohotovostního pluku VB, vyznamenán za svobodu.

 

mj TN.cz