milionová škoda

Hnus v Ostravě: Lékař bral lidem s rakovinou léky a prodával je dál

Onkolog - lékař - 2
Zdroj: TV Nova
Téma:

Policie podezírá lékaře z Ostravy, že vydělával na pacientech s rakovinou. Údajně jim předepisoval větší množství léků za deseti tisíce korun, polovinu jim vydal, ale tu druhou prodal pod cenou. Zpronevěřil tak zhruba čtyři miliony korun.

Lékař z Ostravy porušil nejenom Hippokratovu přísahu, ale také zákon. Na nemocných rakovinou si hrabal do vlastní kapsy - od listopadu ho kvůli tomu stíhá policie. "Předepisoval léky, které v lékárně koupíte za 80 nebo 90 tisíc korun, ovšem vydával je on sám v ordinaci," popsal způsob podvodu kriminalista Radim Wita.

 

Nemocným lékař vydával jen jedno balení léků, pojišťovně ale vykazoval dvě. Drahé léky pak prostřednictvím pomocníků prodával za polovinu. "Léky se pak vracely zpět do oběhu. Do lékáren," doplnil kriminalista.

 

 

"Ihned po vznesení obvinění byl s lékařem rozvázán pracovní poměr," řekla mluvčí Vítkovické nemocnice Radka Miloševská. Doktor sice z Ostravské onkologie odešel, přesto ordinuje dál, a to v Novojičínské gynekologické ambulanci. S médii ale nekomunikuje a před kamerou TV Nova se schoval doma.

 

Na celý případ upozornil pacient, který objevil nesrovnalosti ve výpisu zdravotní pojišťovny. A podobných případů je více. Na 10 milionů korun si měl podle policie neoprávněně přijít lékař z Táborska. Ve 160 případech si nechal od pojišťovny proplácet léky, které nikdy nepodal a účtoval si i výkony, které neprovedl. "Pravděpodobně předpokládal, že si pacienti přesné dávkování ani počty léků pamatovat nebudou," řekl loni k případu mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

 

 

Pokud si chcete ověřit, jaké léky a úkony na vás lékaři účtují pojišťovnám, obraťte se na pobočklu své pojišťovny, její klientskou linku nebo na web. Některé pojišťovny vedou výkazy on-line, jiným stačí o něj požádat emailem.

tn.cz / gar