Reportáž ze soudní síně

"Kramný není nebezpečný, pusťte ho z vazby!" požaduje Rejžková

Téma:

Dnešek je dnem, na který Petr Kramný dlouho čekal. Muž, kterému ostravský soud uložil za vraždu manželky a dcery 28 let, stanul u odvolacího soudu a doufá ve zmírnění trestu. O jeho osudu se rozhodne zítra.

Do soudní síně Vrchního soudu v Olomouci se nedostal jen tak někdo - o ostře sledovaný proces je totiž takový zájem, že je vstup na pořadové lístky. Petra Kramného k soudu dovezla policejní eskorta krátce po půl deváté.


Jednání bylo naplánovano na devátou hodinu ráno a odstartovalo s několikaminutovým zpožděním. Protože jde o ostře sledovaný případ, a také proto, že odvolání Kramného má neuvěřitelných 124 stran, je jednání naplánováno nejen na úterý, ale i na středu. A soudce Václav Čapka hned zkraje oznámil, že verdikt opravdu nestihne v úterý vynést.


On-line reportáž

Odvolací soud s Petrem Kramným

11:56

Během zítřejšího jednání soudce rozhodne o opravných návrzích. Případ Petra Kramného může poslat buď zpátky ke krajskému soudu, zamítne Kramného odvolání a trest mu buď potvrdí, nebo zvýší nebo může odvolání Kramného vyhovět a propustit ho z vazby.

11:56

Soudce pro dnešek soudní líčení ukončil. Pokračovat se bude zítra od 9 hodin.

11:55

Státní zástupkyně Jarmila Večeřová zopakovala, že požaduje pro Kramného 30 let vězení.

 

Soudce nejprve stručně zopakoval rozsudek, podle kterého by měl Petr Kramný strávit za mřížemi 28 let. Poté dostala slovo obhájkyně Kramného Jana Rejžková. Ta ve své řeči zpochyňovala postup krajského soudu v Ostravě, podle ní jen hledal důkazy, jak Kramného odsoudit. Pustila se i do znaleckých posudků a soudní znalce označila za "šarlatány", některé posudky potom za fantasmagorie.

 

Státní zástupkyně Jarmila Večeřová během jednání znovu uvedla, že nesouhlasí s výší trestu, který Kramnému uložil soud v Ostravě. Kvůli tomu se v lednu také odvolal tehdejší státní zástupce Vít Legerský. "Neztotožňuji se s výší trestu, považuji ho za mírný a neodpovídající charakteru trestného činu. Domáháme se uložení výjimečného trestu na hranici horní sazby, tedy 30 let," uvedla zástupkyně.

 

Rejžková následně uvedla, že požaduje vrácení případu k soudu prvního stupně a propuštění Petra Kramného z vazby. Podle ní už neexistuje reálný důvod, aby ve vazbě setrvával. "Pro společnost není nebezpečný a v budoucnosti se trestnímu stíhání vyhýbat nebude," řekla Rejžková.

 

Jak bude případ s Petrem Kramným pokračovat, se rozhodne zítra. Varianty jsou celkem čtyři - buď soud jeho odvolání zamítne a trest mu potvrdí či zvýší, nebo případ vrátí k ostravskému soudu, případně Kramného odvolání vyhoví a propustí ho z vazby.


Pokud senát vrchního soudu Kramného odvolání smete ze stolu a potvrdí trest 28 let, podívá se obžalovaný na svobodu někdy na prahu šedesátky.


A to ještě není ta nejhorší alternativa - odvolání totiž podal i státní zástupce Vít Legerský. A je tak možné, že soudci Kramnému ještě nějaký ten rok za mřížemi přidají - žalobce pro něj požaduje třicetiletý žalář, což je druhý nejpřísnější trest, který české právo zná. Horší už je jen doživotí.


GALERIE: Petr Kramný u Vrchního soudu v Olomouci

1
/
11
Zdroj: TV Nova
Klára Long Slámová u soudu s Petrem Kramným


Petr Kramný podle obžaloby zabil manželku Moniku a dceru Klárku na dovolené v Egyptě na přelomu července a srpna 2013. Ve vazbě je od začátku roku 2014. Od začátku tvrdí, že je nevinný.

pez TN.cz