online výuka

Online výuka kazí oči školáků! Děti trpí falešnou krátkozrakostí

Petra Staňová
Petra Staňová
12.11. 2020 6:10
Téma:

Distanční výuka přináší první zdravotní negativa. Školáci tráví před monitorem několik hodin denně, a tím nadměrně namáhají zrakový aparát. Výsledkem je zhoršené vidění na dálku.

Denní režim školáků je v době nouzového stavu velmi podobný. Dopoledne vysedávají u počítače kvůli distanční výuce a další hodiny u něj dělají úkoly nebo konverzují s kamarády. Žák na prvním stupni tak může ve výsledku strávit před monitorem i sedm hodin denně.


"Karanténa bohužel situaci jenom zhoršuje. Dochází k přetěžování zrakového aparátu. Zhoršuje se jim vidění do dálky, mají křeče a červené oči. V tomto případě platí, že čím mladší oční aparát, tím jsou rizika větší," vypočítává důsledky nadměrného trávení času u počítače dětská oční lékařka Eva Jerhotová.

 

 

 

Před karanténou odborníci na zrak doporučovali trávit na počítači maximálně dvě hodiny za den. Jenže v souvislosti s distanční výukou se děti snadno dostanou přes doporučovaný limit, a tak by se rodiče měli zaměřit na prevenci.


"Doporučovala bych, aby se při práci s počítačem zaměřovali na různě vzdálené body. Podívat se od obrazovky na okno, podívat se z okna. Ve volnočasových aktivitách by pak měli preferovat pobyt venku a dívání se do dálky, nejlépe do zeleně,“ dodává Jerhotová.

 

 

 

TN.cz