ROZVOLŇOVÁNÍ NEBUDE

Zůstaňte doma, vyzývá vláda. Zakazuje návštěvy v nemocnicích, mění antigenní testování! PŘEHLED

Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 29. 1. 2021 1:10
28.1. 2021 13:39
Téma:

Vláda ve čtvrtek odpoledne několik hodin jednala o premiérem Andrejem Babišem (ANO) avizovaném dalším zpřísnění mimořádných opatření v Česku. Vyzvala lidi, aby omezili volný pohyb, ještě více limitovala provoz vleků a ubytování v hotelech. Vrací se zákaz návštěv v nemocnicích. úpravy systému PES ministři vůbec neřešili.

- Vláda omezila volný pohyb lidí, výjimkou budou cesty do vlastních rekreačních objektů
- Ještě více se omezí i provoz vleků a lanovek, uzavřou se i nelyžařům

- Ubytování v hotelích bude možné jen pro služební a pracovní cesty, lidé se budou muset prokázat písemným potvrzením 

- Vláda obnovuje zákaz návštěv v nemocnicích, návštěvy například v domovech pro seniory budou možné za přísných podmínek (respirátory a negativní test)

- Možnost nechat se bezplatně otestovat antigenním testem se zkrátí z pěti na tři dny

- Praktická výuka v autoškolách je možná pouze s respirátory FFP2

- Všechna opatření začínají platit o půlnoci z pátku na sobotu, výjimkou je změna v systému antigenního testování, která vstupuje v platnost v pondělí

- Systém PES se zatím nemění

- Vláda také podle zveřejněného usnesení zakázala trhy 

 

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) oznámil, že vláda Čechy vyzývá, aby omezili volný pohyb, výjimkou budou cesty do vlastních rekreačních objektů, pokud tam jedou členové jedné domácnosti. "Prosíme, aby lidé na minimum omezili kontakty s ostatními," řekl. Apel míří i na členy jedné rodiny, kteří nežijí ve společné domácnosti. 

 

Varoval, že pokud se situace nezlepší, může být pohyb omezen v rámci krajů nebo okresů.

 

Ještě více se má omezit provoz vleků a lanovek, zájemci o ubytování se budou muset prokázat písemným potvrzením, že jsou na služební cestě. A musí cestovat sami, bez rodiny. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) se po jednání vlády omluvil provozovatelům skiareálů.

 

 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) informoval, že se zkrátí interval bezplatných antigenních testů ze současných pěti dnů na tři. Vrací se zákaz návštěv v nemocnicích, návštěvy třeba v domovech důchodců budou možné za přísných podmínek. Ministři také vyjádřili obavu, že bez dalších opatření by mohlo dojít k zahlcení nemocnic. Pro školy se nic nemění. Skóre systému PES není podle Blatného nyní zásadní pro případné rozvolňování.

 

Všechny změny opatření začnou platit o půlnoci z pátku na sobotu.

 

"Žádné rozvolňování není vůbec na stole, opak je pravdou. Ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo vnitra a ministerstvo průmyslu předloží návrhy, jak tuto situaci řešit," prohlásil před jednáním vlády premiér Andrej Babiš (ANO).

 

"Situace není dobrá a počet hospitalizovaných stoupl. Protiepidemický systém (PES) jsme ani moc neřešili, protože měl zhruba čtyři parametry, teď do toho vcházejí nové parametry. Konkrétně počet hospitalizovaných a lidí na JIPkách," konstatoval ministerský předseda.

 

"Úmrtnost je meziročně podstatně vyšší. Je to úplně jasné, ten covid je zabiják," zdůraznil Andrej Babiš. Samotná vláda podle jeho slov nemůže epidemii zvládnout, pokud nebudou spolupracovat i všichni občané.

 

Omezení pohybu na 15 kilometrů od bydliště? Takhle by mohlo vypadat: 

Eliška Kopánková, zv TN.cz