NAPŘÍMO

Budeme požadovat testováni po návratu z dovolené, řekl Vojtěch

Bára Divišová
Bára Divišová
Aktualizováno 18:16
30.6. 2021 11:47
Téma:

V Česku se začal opět zvyšovat počet nakažených covidem-19. Vláda se proto chystá zpřísnit některá opatření. Jaká pravidla se změní? A ovlivní návrat z ldovolené? To je část otázek, na které se ptala moderátorka Bára Divišová ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ve středečním pořadu Napřímo.

Do studia TN LIVE ve středu zavítal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Vzhledem k tomu, že ministr v úterý uvedl, že se chystá navrhnout zpřísnění opatření, ptala se moderátorka Bára Divišová nejen na to, o jaká opatření se má jednat, ale také na rizika šíření delta mutace.

 

"V zásadě jde zejména o snahu omezit import delta mutace. My v tuto chvíli vnímáme situaci v okolních zemí, jak v rámci Evropy, tak v rámci světa, kde v řadě těch zemí není situace dobrá. Budeme řešit otázku zařazení některých zemích na červený seznam," řekl Vojtěch s tím, že delta mutace je mnohem více infekční.

 

Další otázka padla také na plánované testování zaměstnanců při návratu z dovolených. "Budeme požadovat, aby všichni, kteří se vrátí z dovolené byli testováni. Bude se to týkat jenom zaměstnanců, kteří se vrací zpátky z dovolené do zaměstnání. V zásadě půjde o jakoukoliv dovolenou. Debaty ale stále vedeme," vysvětlil ministr.

 

 

Ministerstvo zdravotnictví od čtvrtka zakázalao cesty do Ruska a Tuniska. Důvodem je právě šíření delta mutace koronaviru. Vojtěch také uvedl, že v současné době debatují také o zakázání cest do Egypta. Mnoho Čechů už je však v současné době v Tunisku na dovolené a zkomplikuje se jim tak návrat do vlasti. "Tato pravidla už jsou dlouhodobě nastavena a nic se v danou chvíli nemění. Člověk musí být minimálně 10 dní v samoizolaci a nakonec se otestovat PCR testem. Toto kontrolují hygieny," řekl.

 

Co se týče proočkovanosti, tak ta je podle Vojtěcha ve starších věkových skupinách slušná. Naopak málo lidí se nechalo očkovat v nižších věkových kategoriích. Vláda aktuálně schválila další finanční prostředky, které se mají využít na podzimní kampaň v médiích. Důležité je podle ministra dosáhnout proočkovanosti zhruba 70 procent populace.

 

 

Laboratoře v Česku zaznamenávají v posledních dnech mírný nárůst nově nakažených koronavirem, v úterý jich přibylo 160, což je nejvyšší číslo od poloviny června a o 48 více než před týdnem. Nejhůř je na tom aktuálně hlavní město Praha, kde se šíří nové mutace. Hygienická stanice proto apeluje, aby lidé dodržovali pravidla a očkovali se.


"V posledních třech týdnech má hygienická stanice v Praze hlášeno osm potvrzených variant koronaviru, v jednom případě se jednalo o variantu gama (dříve brazilskou), sedm dalších onemocnění bylo způsobeno variantou delta (dříve indickou)," uvedli pražští hygienici.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz