Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

skandál ve vídni

Opozice chce demisi celé Kurzovy vlády. Odvolaní ministři se přidají

Rakouská dosud vládní strana svobodných (FPÖ) podpoří návrh na vyslovení nedůvěry kancléři Sebastianu Kurzovi z lidové strany (ÖVP). Řekl to deníku Österreich dosavadní ministr vnitra Herbert Kickl (FPÖ), kterého Kurz v pondělí vyzval k odchodu z vlády. Svobodní přitom už předtím avizovali, že v takovém případě koaliční kabinet opustí všichni jejich ministři. Opozice v čele se sociálními demokraty (SPÖ) požaduje demisi celé Kurzovy vlády.

V Rakousku se o víkendu rozpadla koalice lidovců a svobodných v důsledku videa zachycujícího dlouholetého šéfa FPÖ Heinze-Christiana Stracheho při možném korupčním jednání. V září by se měly v alpské republice uskutečnit předčasné volby a nyní se řeší, jak bude vypadat přechodná vláda, která zemi povede do předčasných voleb. Je stále patrnější, že FPÖ už se na této vládě podílet nehodlá.

 

Rakouská média předpokládají, že ministerské posty po svobodných zastoupí odborníci, kteří zemi spolu s lidovci dovedou k zářijovým předčasným volbám.

 

Ministr dopravy Norbert Hofer, který po víkendovém odchodu Stracheho ze všech funkcí dočasně stanul v čele FPÖ, ještě v pondělí večer nechával otázku hlasování o nedůvěře Kurzovi otevřenou. Pokud by poslanci Národní rady hlasovali proti Kurzovi, musel by zemi dovést k předčasným volbám jiný kancléř. Šéf nejsilnější parlamentní strany Kurz by tak do voleb byl jen řadovým poslancem a podle komentátorů by přišel o image politika, který je zemi schopen vést v krizovém období.

 

 

Kickl, jeden z nejvýraznějších a také nejkontroverznějších politiků FPÖ, listu Österreich řekl, že by bylo "téměř naivní", kdyby svobodní po projevu nedůvěry ze strany Kurze vůči nim neměli nedůvěru vůči němu. "Ať se mimořádné zasedání (Národní rady) uskuteční kdykoli: Kdo dává důvěru, dostane důvěru. Kdo dává nedůvěru, dostane nedůvěru," řekl Kickl.

 

"Kurz se zahnal do slepé uličky a možná nepočítal s tím, že my svobodní zkrátka nebráníme vší silou vládní posty jako ostatní," prohlásil odcházející ministr. Kickl v rozhovoru rovněž nevyloučil, že by v předčasných volbách nastoupil jako volební lídr FPÖ.

Rakouskem otřásá velký politický skandál:

ČTK