Přímé přenosy

Sněmovna řeší očkování. V Evropě jsme průměrní, řekl Blatný

Petr Zelený
Petr Zelený, Jan Houška
Aktualizováno 18:55
19.1. 2021 10:10
Téma:

Poslanci na úterní schůzi Sněmovny mají řešit především zákony vrácené Senátem, opozice chce ale přednostně řešit očkování proti covidu-19. Ještě před zahájením jednání byly na programu tiskové konference parlamentních stran. Ve Sněmovně vystoupil také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který poslance informoval o současném stavu očkování. Jednání Sněmovny a záznamy z dopoledních brífinků můžete sledovat v tomto článku.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný vystoupil ve Sněmovně k očkování proti onemocnění covid-19. Podle jeho slov bylo v Česku naočkováno už více než 129 tisíc lidí. V Evropském měřítku jsme ale průměrní. "Celkově bylo podárno 129 tisíc dávek, což Českou republiku řadí zhruba doprostřed evropského žebříčku. Očkování u nás probíhá průměrně," uvedl Blatný.

 

Část poslanců se ze začátku jednání pustila do vlády právě kvůli očkování a jeho celkové strategii. "Je jasné, že to je velká logistická operace, ale země, které se začaly připravovat v létě, to zvládly,“ řekla první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

 

Podle programu na webu Poslanecké sněmovny odstartartovala v 10:30 společná tisková konference ODS, KDU-ČSL a TOP 09, která se přímo věnovala očkování proti covidu v Česku. Opozice přitom za průběh vakcinace vládu dlouhodobě kritizuje.

 

 

Podle občanských demokratů vláda v současné chvíli selhává v distribuci očkovací látky. "Téměř všichni máme kolem sebe někoho, kdo se neúspěšně pokoušel registrovat. Na druhé straně pak slyšíme pana premiéra, jak je všechno úžasné a jak to všechno funguje,“ uvedl místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.

 

ODS, KDU-ČSL a TOP 09 společně promluvili k očkování proti koronaviru:

 

 
Podle Stanjury je důležité, aby vláda veřejnosti sdělila klíčové informace. Především do jakého termínu budou naočkované rizikové skupiny. "Potřebujeme vědět termíny distribuce vakcíny po České republice. Některé kraje mají pocit, že se na jejich kraj zapomíná. Potřebujeme také vědět, kdo už absolvoval i to druhé očkování. Ten systém se prostě musí vylepšit,“ dodal Stanjura.

 

TOP 09 zároveň vyzývá vládu, aby kromě promítnutí dopadu daňového balíčku navrhla na výdajové straně i výrazné úspory. Podle TOP 09 není ospravedlnitelné, aby Česká republika měla v tomto roce vyšší deficit než v roce předchozím.

 

Podívejte se na tiskovou konferenci poslaneckého klubu TOP 09:

 

Starostové podle vlastního vyjádření odmítají prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní. Strana požaduje od minstra zdravotnictví Jana Blatného (Za ANO) jasné odůvodnění aktuálně zavedených restrikcí. "My jsme ochotni prodloužit nouzový stav v řádu dnů, ale do té doby chceme odpovědi na otázky, které řekneme ministru Blatnému,“ řekl předseda STAN Vít Rakušan.

 

Podívejte se na tiskovou konferenci poslaneckého klubu STAN:

 

Více informací o průběhu očkování požaduje také KDU-ČSL. "Chápeme, že jsou tady počáteční problémy. Pokud se ale někdo v pátek zaregistroval a následně mu v pondělí v nemocnici řekli, že není očkovací látka, tak je vidět, že ten systém nefunguje,“ vysvětlil předseda KDU-ČSL Marián Jurečka. KDU-ČSL zároveň přijde nemorální, aby medici, kteří aktuálně pomáhají v nemocnicích, museli platit sociální a zdravotní pojištění.

 

Podívejte se na tiskovou konferenci poslaneckého klubu KDU-ČSL:

 

ČSSD aktuálně záleží na novele zákona o potravinách, která jde do třetího čtení. Novela zákona zakazuje prodávat potraviny dvojí kvality. "Nechceme, aby čeští spotřebitelé byli občané druhé kategorie, kterým kdokoliv může prodávat potraviny v jiné kvalitě, nežli v ostatních zemích Evropské unie,“ informoval ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

 

Podívejte se na tiskovou konferenci poslaneckého klubu ČSSD:

 

Komunistická strana Čech a Moravy požaduje, aby se opatření přestala řešit centrálně. "Já zásadně nesouhlasím, aby se věci řešily jen centrálně. Problémy jsou i regionální. Pokud se například lidé naženou na sjezdovky a nikdo to tam neřeší, tak je to chyba,“ vysvětlil Vojtěch Filip (KSČM).

 

Pro KSČM je důležité, aby každé opatření mělo svou vnitřní logiku. "Jestliže musíme u zubaře větrat, protože je tam méně klientů. Tak se dají podobná hygienická pravidla nastavit i v jiných provozovnách, třeba v kadeřnictví,“ dodal Filip.

 

Podívejte se na tiskovou konferenci poslaneckého klubu KSČM:

 

 

Prodloužení nouzového stavu nepodpoří ani SPD. "Nouzový stav není možné pořád prodlužovat. Vláda by se měla soustředit na ochranu rizikových 17 procent populace a zbylých 80 procent populace nechat pracovat při základních opatřeních. Když nebudou peníze a nebude fungovat ekonomika, tak nebudou peníze ani na zdravotnický systém, což může přinést kolaps systému,“ řekl předseda SPD Tomio Okamura.

 

Podívejte se na tiskovou konferenci poslaneckého klubu SPD:

 

Pro hnutí ANO je prioritou především zavedení takzvaného kurzarbeitu. Hnutí chce podpořit také novelu zákona o potravinách, která zakazuje prodávat potraviny dvojí kvality. Co se týče samotného očkování, tak i to chce ANO vyřešit během úterního jednání Sněmovny.

 

"Jednoznačně vnímáme potřebu diskuse o očkování. Myslím si, že jsme všichni na jedné lodi a je potřeba zajistit úspěšnou misi v tomto smyslu. Důležité je, aby byli všichni, kteří chtějí být naočkováni, tak byli naočkovaní,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

 

Na odpolední schůzi, která odstartovala ve 14 hodin, se opozice s největší pravděpodobností pokusí prosadit jednání o postupu očkování proti nebezpečné nákaze v Česku. Poslanci se také mají mimo jiné zabývat normou, která by umožnila ukládat firmám pokuty až do výše tří milionů za porušení restrikcí vydaných podle krizového zákona. To ale senátoři odmítli, sankce se jim zdá příliš vysoká. A zákon tak vrátili poslancům.

Dále také vystoupila Česká pirátská strana nebo ODS:

 

Piráti v úterý dopoledne řešili s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) možnost zvýšení nemocenské pro lidi s covidem, a to na 80 procent z běžného platu. Piráti od dubna podle svých slov upozorňovali vládu na to, že je třeba zavést stav pandemické pohotovosti. "Bylo nám to slíbeno na červen, pak na podzim, a dokonce ani teď v lednu nemáme ve Sněmovně předložený nový krizový zákon pro pandemii, který by nás vyvedl z toho, že musíme pořád prodlužovat nouzový stav,“ řekl Jakub Michálek (Piráti).

 

 

 

Evropská komise projedná očkovací cíle pro členské státy:

 

TN.cz