jednání

Opozice rozcupovala pandemický zákon! "Má zásadní vady," tvrdí

Dominika Janochová
Dominika Janochová
Aktualizováno 25. 2. 2021 20:12
24.2. 2021 21:22
Téma:

Ještě v úterý všichni spoléhali na to, že se stihne schválit pandemický zákon tak, aby v neděli končící nouzový stav nahradil. Ve středu ho ale vrátil Sněmovně Senát. I přes to, že se premiér Andrej Babiš (ANO) snažil opozici, která má v Senátu většinu, přesvědčit, aby zákon pustila dál, nepovedlo se. Jsou v něm prý chyby a je ušitý rychlou jehlou.

Pandemický zákon by mohl umožnit ministerstvu zdravotnictví vydávat protiepidemická opatření i mimo nouzový stav. Rozhodoval by také o uzavírání obchodů a služeb. Senátoři v něm ale našli chyby, a tak ho Sněmovně vrátili k rychlé opravě. Ta ho měla v pátek schválit znovu a připraven byl i prezident.


"Prezident mi řekl, že je připraven to podepsat v pátek,“ řekl předseda ODS Jan Fiala. Jenže nakonec se odehrává scénář, se kterým asi nepočítal nikdo. Premiér na výsledek nečekal a rovnou oznámil, že chce prodloužení nouzového stavu. "Chceme nouzový stav,“ sdělil Babiš.

 


"Myslím, že tu situaci vláda řeší v chaosu, protože nemyslím, že v úterý měla jiná čísla,“ myslí si předseda Pirátů Ivan Bartoš.


Pandemickému zákonu se navíc nedaří ani v samotném Senátu. Jednání se ve středu protáhlo a část senátorů dokonce požadovala odklad schvalování na konec března. "Ten zákon má zásadní vady,“ tvrdí senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti).

 

Senátoři o pandemickém zákonu jednají už několik hodin:

 

Senát nakonec odhlasoval, že se pandemický zákon znovu vrátí k projednání do Sněmovny. Poslanci tak zřejmě v pátek budou řešit předlohu senátorů, kteří v něm chtějí navázat protikoronavirové restrikce na pandemickou pohotovost.

 

Co si o pandemickém zákonu myslí šéf poslaneckého klubu Pirátů, se podívejte v reportáži TV Nova:

ls TN.cz