Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Jednání do rána

Vláda ustála hlasování. Pro nedůvěru bylo jen 85 poslanců

Kabinet Andreje Babiše ustál noční hlasování o vyslovení nedůvěry, které vyvolala opozice. Pro bylo jen 85 poslanců. Jednání se protáhlo na dlouhých 16 a půl hodiny. Na začátku to přitom s vládou nevypadalo vůbec jistě, podporu totiž přehodnocovala ČSSD.

Pro vyslovení nedůvěry Babišově vládě bylo 85 poslanců, proti také 85, 12 poslanců z řad KSČM se hlasování zdrželo. V sále chybělo 18 zákonodárců. K vyslovení nedůvěry vládě bylo potřeba minimálně 101 hlasů. Vládě tak sněmovna nedůvěru nevyjádřila a kabinet může vládnout dál.

 

On-line reportáž

Jednání o nedůvěře vládě

4:25

"ČSSD se aktivně rozhodla, že si přeje mít ve funkci předsedy vlády Andreje Babiše, osobu trestně stíhanou, člověka s neakceptovatelným střetem zájmu, s rizikovým podnikáním, jehož transakce ohrožují peněženky českých daňových poplatníků. My nerozumíme důvodům a nadále se ptáme, na stole budou naše konkrétní otázky, jaká je hranice tolerance a politické bezobsažnosti ČSSD. Podle mého názoru je to ostuda a selhání této tradiční demokratické strany v České republice," řekl po hlasování na tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala.

4:19

85 poslanců bylo pro vyslovení nedůvěry, stejný počet pak proti návrhu, 12 poslanců se zdrželo a 18 chybělo v sále, uvedla ověřovatelka Jana Černochová

4:13

Potvrdila se informace TV Nova, že poslanec hnuutí ANO Přemysl Mališ vládu nepodpoří. Nebyl přítomný v s

 

Hlasování předcházela 16 a půl hodiny dlouhá debata. Poslanci začali rokovat o vyslovení nedůvěry ve středu v půl jedenácté dopoledne. A až na hodinovou přestávku na oběd se schůze táhla nepřetržitě až do čtyř hodin ráno. Pro konec vlády hlasovali poslanci ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL. TOP 09 a STAN a nezařazení poslanci.

 

"ČSSD se aktivně rozhodla, že si přeje mít ve funkci předsedy vlády Andreje Babiše, osobu trestně stíhanou, člověka s neakceptovatelným střetem zájmu, s rizikovým podnikáním, jehož transakce ohrožují peněženky českých daňových poplatníků," řekl po hlasování předseda ODS Petr Fiala.

 

Přitom ještě dopoledne byla nejistá pozice ČSSD, která několik hodin jednala za zavřenými dveřmi o tom, jestli z vlády odejde nebo ne. Rozbuškou bylo setkání nominanta ČSSD na post ministra kultury Michala Šmardy s prezidentem Milošem Zemanem. Sociální demokraté měli z jednání pocit, že prezident bude bránit nahrazení Antonína Staňka Šmardou.

 

 

Hamáček ale po jednání řekl, že prezident, s nímž ve středu dopoledne telefonoval, "nevyloučil kategoricky jmenování Šmardy". ČSSD se nakonec rozhodla vládu podpořit. Situaci na resortu kultury chce mít podle Hamáčka ale vyřešenou do konce týdne. Místopředseda strany Ondřej Veselý mluvil o kompetenční žalobě na prezidenta, pokud by výměnu ministra kultury protahoval, Hamáček ale uvedl, že nebude Babišovi klást ohledně žaloby ultimáta.

 

Jednání se proměnilo v maraton. Ministři za hnutí ANO na začátku schůze vystupovali na obranu kabinetu. Střídali se s opozičními politiky, kteří kabinet kritizovali. Ale až v půl šesté večer se dostalo na řadové poslance, do té doby hovořili jen ti s přednostním právem, tedy ministři, předsedové stran a poslaneckých klubů.

 

 

Andrej Babiš obvinil opozici, že se snaží destabilizovat zemi a to ve chvíli, kdy probíhají klíčová jednání o obsazení nejvyšších postů v Evropské unii. Zopakoval, že jeho vláda je úspěšná, odmítl obvinění ze střetu zájmů i ze zneužívání dotací.

 

Hlasování shodou okolností připadlo přesně na rok ode dne, kdy byla druhá vláda Andreje Babiše jmenována. Byl to druhý pokus o svržení koaličního kabinetu. Při tom prvním vloni na podzim poslanci ČSSD opustili před hlasováním sál. Naopak komunisté vládu aktivně podpořili. Tentokrát se zdrželi hlasování.

 

Sněmovna jedná o vyslovení nedůvěry vládě:

 

pez, ČTK TN.cz