Reakce politiků

Opozice reaguje na podezřelé dotace: Babiš ohrožuje pověst ČR

Téma:

Evropská komise (EK) podezírá premiéra Andreje Babiše z porušení unijních pravidel a střetu zájmů. Právníci EK dospěli k názoru, že Agrofert protiprávně získával dotace.Podnět dostala EK od Pirátů, kteří tak upozornili na možný střet zájmů. Cílem Pirátů je podle jejich předsedy Ivana Bartoše hlavně nastolení spravedlivé dotační politiky. K situaci se vyjádřili i ostatní politici, kteří opět vyzývají premiéra, aby odstoupil.

Podle deníku The Guardian bude muset Česká republika zaplatit 82 milionů eur (více než dvě miliardy Kč). "Tato částka neustále narůstá, a proto se intenzivně snažíme minimalizovat škody a ochránit veřejné prostředky. Na situaci jsme upozorňovali Evropskou komisi bezprostředně po vstupu finančního nařízení v platnost na začátku tohoto srpna," vysvětlil Ivan Bartoš.  

 

Podívejte se na reakci Andreje Babiše na úniky ze zprávy právníků EK o podezření ze střetu zájmů: 

 


Bartoš také v pondělí vyzve úřady a ministerstva, aby se zabývaly střetem zájmů ministra zemědělství a premiéra Andreje Babiše. "Našim cílem je nastavit spravedlivou dotační politiku, ve které nebude prostor pro zneužívání střetu zájmů či znevýhodňování malých a středních podniků. Zákony a předpisy musí dodržovat nejenom občané, ale i premiér Andrej Babiš," dodal Bartoš.

 

 

Opozice začala na sociálních sítích zveřejňovat reakce k celé situaci. Podle Předsedy ODS Petra Fialy se jedná o další premiérovu kauzu, která ohrožuje pověst země.

 

 

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila se z České republiky stává nejzápadnější část východní Evropy. 

 

 

Podívejte se na reakci Miroslava Kalouska (TOP 09) a Jana Zahradila (ODS): 

 

K situaci se vyjádřil na twitteru také Andrej Babiš. "Čtu tu slavnou analýzu: "ke střetu zájmů dochází, je-li z rodinných důvodů, z důvodů citových vazeb, z důvodů politické nebo národní spřízněnosti, z důvodů hospodářského zájmu nebo z důvodů jiného přímého či nepřímého osobního zájmu ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí," napsal Andrej Babiš.

 

Také dodal, že má k České republice silné vazby a bude za zájmy naší země bojovat až do roztrhání těla. 

 

Své vyjádření zveřejnil také předseda KSČM Vojtěch Filip. “K článkům, které vyšly v zahraničních novinách a které informují o tzv. střetu zájmů firem, které jsou ve svěřeneckých fondech, si udělám vlastní právní názor," napsal Filip.

 

"Významu sdělení bych přikládal tehdy, pokud by šlo o názor advokátů, kteří jsou asociováni při EK. Ti například zkoumali referendum na Krymu a potvrdili, že proběhlo v souladu s ukrajinskou ústavou a tedy, že nejde o žádnou anexi. Jinak se budu zabývat jen rozhodnutím orgánů EU, nikoli novinovými spekulacemi," dodal Filip. 
 

 

Vyjádření uvedla i nezisková organizace Transparency International (TI), která v září podala do Evropské unie podnět kvůli podezření ze střetu zájmů.

 

"Šach-mat pro miliardové EU dotace pro Agrofert a premiéra Babiše. Transparency podala svůj podnět Evropské komisi naprosto oprávněně, peníze se budou vracet, střet zájmů musí Babiš vyřešit," řekl David Ondráčka, ředitel české pobočky TI a člen globální Správní rady TI.

 

"Pokud by bylo nutno vracet dotace EU, bude poškozeným primárně Česká republika a původcem této škody pak Andrej Babiš a holding Agrofert. Česká republika by pak měla tuto škodu zpětně vymáhat a Agrofert tuto škodu České republice kompenzovat. Právně to však bude velice složitý a dlouhý proces," podotýká Petr Leyer, právník TI.

reg TN.cz