Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Poslanecká sněmovna

Opozice tři hodiny bušila do vlády. Mimořádná schůze neprošla

Sněmovna
Zdroj: Profimedia

Poslanci podle očekávání neschválili program mimořádné schůze. Jednání svolala opozice v čele s ODS, Piráty a lidovci. Řešit chtěli výroční zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Na programu mělo být také téma hrozícího schodku státního rozpočtu a údajný střet zájmů premiéra Andreje Babiše. Ten však do Sněmovny nedorazil, je pracovně v Bratislavě.

O svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny požádala opozice minulý týden, čtvrteční termín pak určil šéf dolní komory Radek Vondráček (ANO).

 

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je však celá schůze nesmyslná a na jednání nepřišel. Je na setkání premiérů zemí visegrádské čtyřky a Japonska.

 

"Považuji za neuvěřitelné, že se jednání neúčastní předseda vlády. Nedovedu si vysvětlit, proč byla schůze svolána na datum, kdy je předseda vlády na jednání V4," kritizoval ve Sněmovně šéf ODS Petr Fiala.

 

 

Tématem schůze měl přitom být například střet zájmů premiéra Babiše. Ten podle opozice totiž přerostl hranice České republiky. Poslanci chtějí v této věci jednat o žádosti Evropské komisi, aby zveřejnila závěr šetření možného premiérova střetu zájmů. 

 

Na programu měla být i diskuze o státním rozpočtu a zpráva NKÚ. Tu chce opozice probrat proto, že je kritická vůči vládě. Stát podle ní nezvládá řešit dopravu, životní prostředí ani zjednodušení daní. Kontroloři kritizovali také například podporu bydlení.

 

I přesto, že opoziční strany nezískaly dostatek hlasů pro schválení programu schůze, otevřel se poslancům prostor pro debatu.

 

 

Fiala v úvodním slově vysvětloval důvody, proč se část opozičních stran rozhodla mimořádnou schůzi vyvolat. "Vláda má očividně záměr tvářit se, že se nic neděje, že je vše v pořádku, ale ono se děje. Česko začíná mít vážné problémy," řekl Fiala i s odvoláním na kritickou zprávu NKÚ.

 

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek oznámil, že strana podpoří státní rozpočet na rok 2020, pokud deset procent výdajů bude investičních. 

 

V letošním rozpočtu je podle něj pouze 8,1 procenta výdajů investičních, což "není žádná sláva". "Ten rozpočet je přerozdělovací, nemyslí na budoucnost, projídá současnost," konstatoval někdejší ministr financí.

 

 

Do vlády si rýpnul šéf lidovců Marek Výborný. Při pohledu na prázdné ministerské lavice pozdravil torzo vlády. "Tato vláda vládne způsobem, že vlastně nevládne. Tato vláda má premiéra, který možná zneužívá své moci, aby se vyhnul spravedlivému procesu," vzkázal premiérovi.

 

Podle předsedy hnutí Starostů Víta Rakušana chybí současné vládě vize. Měla by však předložit alespoň plán konkrétních kroků, jak lze čelit suchu v krajině, erozi půdy i snižování kvality spodní vody. "Řešíme banality, místo abychom řešili životaschopnost naší země pro další léta," dodal.

 

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) kritizovala Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) za výhrady vůči kabinetu. Kontroloři by podle ní měli vystupovat v souladu se svými zákonnými pravomocemi. Schillerová se také ohradila vůči výtkám opozice, že vláda rozpouští rezervy ve státním rozpočtu, pokládá to za demagogii.

 

V diskuzi vystoupil také šéf Pirátů Ivan Bartoš nebo předseda SPD Tomio Okamura. 

 

ODS, Piráti a lidovci nechají mimořádnou schůzi Sněmovny svolat znovu. Svolávající strany budou chtít slyšet také vysvětlení, zda předseda komory Radek Vondráček (ANO) věděl, že Babiš bude v zahraničí, když svolal schůzi na čtvrtek.

pan tn.cz / ČTK