měří tloušťku asfaltu

Oprava silnic na Ostravsku už nepůjde ošidit. Pomůže laser

Téma:

Silničáři v Ostravě mají laser, kterým se měří tloušťka asfaltu na opravených silnicích. Měl by přispět k tomu, aby dělníci pokládku nového povrchu silnic nešidili, a město tak neokrádali o statisíce korun.

Laser měří povrch cesty před frézováním, tedy odstraněním původního povrchu a po pokládce nového asfaltu.

 

Stroj dokáže určit, jak silnou vrstvu asfaltu dělnici použili, a to s přesností na milimetry. Kraj se tak snaží zabránit tomu, aby stavební firmy na stavbě používaly méně asfaltu než je předepsané v projektu. Tím by totiž okradly město o statisíce a také způsobily, že komunikace nebude mít tak dlouho životnost.

 

Momentálně měření proběhlo na dvou rekonstruovaných silnicích u Frýdku Místku a u Raduně na Opavsku. Na jedné z těchto silnic už laser pochybení stavbařů odhalil. Vedení kraje tak po firmě, která opravu prováděla, bude požadovat nápravu a vrácení části peněz.

 

Laser si Moravskoslezský Krajský úřad půjčil od firmy, která zároveň na silničních stavbách v regionu provádí stavební dozor. Od nového roku také budou muset všechny stavební firmy, které v kraji vyhrají tendr na rekonstrukci, na stavbu dozor s laserem pustit.

Související témata:
kik, Jan Socha TN.cz