Politická hádanka

Opře se Babišova vláda o SPD a komunisty? Příští dny napoví!

Téma:

Bude Andrej Babiš vládnout s tolerancí komunistů a SPD Tomia Okamury? Následující dny hodně napoví. Dnes zasedal výkonný výbor komunistů a zítra má pro změnu celostátní sněm SPD Tomia Okamury. Právě tyto strany společně hlasovaly například při ustavování nové sněmovny.

I přes spojení sil při některých hlasováních ve Sněmovně KSČM opakovaně odmítla pevnou spolupráci s hnutím ANO. "O nějaké podpoře vznikající vlády nemůže být řeč. Opakuji, že bude-li nejhůř, můžeme takovou vládu tolerovat," má jasno předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik.

 

O tom, jestli je nyní skutečně nejhůř, a komunisté by tak Babišovu menšinovou vládu mohli tolerovat, není ani po dnešku jasné. Výkonný výbor KSČM totiž tohle téma zatím neřešil - prý chce nejprve vidět programové prohlášení vlády.

 

Okamurova SPD se sejde až zítra. O podpoře menšinového kabinetu hnutí ANO se údajně ale bavit nebude - jasno má v této otázce už teď.

 

"Naše hnutí SPD nebude podporovat tuto menšinovou vládu, protože tato vláda neprosazuje náš program," hřímá lídr strany Tomio Okamura.


 

Podle politologů se ale obě strany tématu s velkou pravděpodobností věnují. "Je to pro oba subjekty naprosto zásadní strategické rozhodnutí, jestli si prosadí - a případně jaká témata - do programového prohlášení menšinové vlády Andreje Babiše," přemítá politolog Jan Kubáček.

 

Prezident Miloš Zeman se vládu Andreje Babiše chystá jmenovat příští týden ve středu. O vyslovení důvěry sem do Sněmovny ale nový premiér přijde žádat až po Novém roce. Prý proto, aby lidem nekazil Vánoce.

pez, Šimon Pilek TN.cz