strach na ostrovech

Opuštěná loď duchů plná krys se blíží ke břehům Velké Británie

Loď duchů - bývalá sovětská výletní loď Ljubov Orlova - podle všeho míří ke břehům Velké Británie. Víc než rok o tomto stometrovém plavidle nikdo nic neví. Je volně unášeno Atlantikem. Na palubě jsou prý jediní pasažéři - nakažené krysy. To Britům, a nejen jim, nahání strach.

Stometrová loď děsí nejen námořníky ale teď i řadu Britů. Neovladatelná a zřejmě plná krys totiž podle posledních zpráv míří k britským ostrovům. Před čtyřmi lety ji kvůli dluhům zadrželi v Kanadě a rozebrat ji pak měli v Dominikánské republice.

 

Loď od kanadských břehů vyplula už loni v lednu za remorkérem na laně. To se ale hned v úvodu cesty přetrhlo. Teď tak stále brázdí vlny Atlantiku. A nikdo netuší, kde přesně bývalá sovětská výletní loď skutečně je. Posádkou i pasažéry jsou na ní teď jen krysy.

 

"Někde tam pluje. Je na ní spousta krys, které se navzájem požírají. Kdybych se dostal na palubu, postříkal bych celou loď jedem," říká belgický námořník Pim de Rhoodes. Objevit ji touží mnoho lidí - a to nejen námořníků. Její nálezce totiž může dostat podíl ze sešrotování. Celkový výnos z likvidace plavidla se odhaduje v přepočtu na 18 miliónů korun. I přesto, že oceánem pluje už přes rok, tak podle odborníků se ještě nepotopila. "Zaznamenali jsme na moři velké bouře, ale potopení tak velkého plavidla není vůbec jednoduché. Musíme zůstat ostražití," varuje šéf irské pobřežní hlídky Chris Reynolds.

 

 

Ljubov Orlova se jmenuje podle půvabné a známé sovětské herečky. Loď duchů, jak se jí přezdívá, teď má ale nejspíš do někdejší krásy hodně daleko.
 

Martin Šnajdr tn.cz / hru