foto a video boj o zachování

OPUŠTĚNÁ MÍSTA: Z tajemného kláštera u Chebu se šířila nemoc

Téma:

Na okraji Chebu stojí opuštěný a značně zchátralý areál bývalého kláštera. Klášter Milosrdných sester, jak zní jeho název, je v dezolátním stavu a čeká na demolici. Uvnitř mezitím bydlí skupinka bezdomovců, objekt přitahuje narkomany a začátkem tohoto roku se právě odsud do okolí šířila nebezpečná žloutenka.

Klášter byl vystavěn na počátku 30. let 20. století a v září roku 1933 byla jeho kostelní část slavnostně vysvěcena. Komplex je to opravdu rozsáhlý, počet místností by měl dosahovat osmi stovek. Po druhé světové válce se klášter spolu s nemocnicí stal internačním táborem pro Němce určené k transportu. Sestry sv. Kříže v areálu mohly zůstat do října 1950, pak byla jejich kongregace rozpuštěna.

 

GALERIE: Klášter Milosrdných sester v Chebu

1
/
31
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Klášter milosrdných sester v Chebu - 10

 

Na místo jeptišek přišli pohraničníci, kteří zde měli kasárny až do roku 1990. Kostel jim sloužil jako tělocvična, vybavení bylo zničeno, část dokonce poškodil požár. Největší škody však nehlídanému areálu způsobili až po Sametové revoluci bezdomovci a vandalové.

 

Ačkoliv se na první pohled zdá, že budovy již zachránit nelze, skupina dobrovolníků založila spolek na záchranu tohoto historicky cenného kláštera a shání podporu pomocí petice. A nejde jen o regionální záležitost, velkou podporu mají například z Německa. Problémem je, že objekt je v soukromém vlastnictví a město Cheb tak nemůže s klášterem nijak nakládat.

 

 

Vlastníkem objektu je společnost Beta Games se sídlem v Teplicích, jednatelé firmy jsou turečtí občané. Majitelé kláštera počítají s jeho demolicí a je tak nejspíše jen hrou o čas, zda zvítězí záchranářské aktivity spolku anebo demoliční stroje.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Menzel hřeší: Sukničkáře poslal do kláštera se Šafránkovou

Z jezera se vynořil tajemný chrám. Zjevení temné náboženské stavby bylo předpovězeno

TN.cz/Jakub Deml