Letní prázdniny

Ordinace se plní zraněnými dětmi. Úrazům se přitom dá předejít!

Téma:

Prázdniny jsou téměř v polovině a v některých krajích lékaři evidují až dvojnásobek zraněných dětí oproti běžným měsícům školního roku. Úrazy si nejčastěji odnášejí z nehod při sportu nebo hrách. Podle lékařů by k většině zranění vůbec nemuselo dojít.

Třináctiletý Max po příliš divoké vybíjené vyfasoval kvůli zlomenému prstu sádru na tři týdny. Právě různé zlomeniny, odřeniny a popáleniny jsou nejčastější úrazy, ke kterým děti během prázdnin přijdou. Nejčastější místa, kde se zraní: hřiště, silnice a vodní plochy a toky.

 

1. Voda

 

Ochranné pomůcky jsou základ - zejména jestli vyrážíte třeba sjíždět řeku. Na nebezpečných jezech podle půjčoven lodí není od věci přilba; plovací vestu by ale měl nosit každý bez výjimky. Přestože mít ji během cesty na sobě není ze zákona povinné.

 

 

Lékaři upozorňují také na časté úrazy spojené s tonutím v bazénu. Česko je v tomto ohledu velmoc - bazén najdete téměř na každé druhé zahradě. V době letních návštěv stačí pár minut hovoru s přáteli, kdy děti hlídají všichni a vlastně nikdo a neštěstí na sebe nemusí dlouho nechat čekat.

 

2. Silnice

 

Pády z kola jsou dalším velice častým úrazem dětí o prázdninách. I tady mají význam ochranné pomůcky. V případě kol jsou sice přilby u dětí povinné ze zákona, pro brusle a koloběžky ale žádná taková pravidla neplatí. Je tak jen na rodičích, aby si jejich děti chrániče braly.

 

3. Hřiště

 

Ani na hřištích - i když jsou ryze pro děti - se zranění úplně nevyhnou. Většinou za ně mohou pády z prolézaček, nejčastěji ale nepozornost rodičů. Podle zdravotních statistik roste počet úrazů zejména na dětských trampolínách. Lékaři skákání na nich označují za jednu z nejnebezpečnějších aktivit.

 

 

Zabránit úrazu můžete i na trampolíně - například tím, že dohlédnete na to, aby tam poskakovalo vždycky jenom jedno dítě.

 

Počet dětských úrazů v letních měsících stoupá například v Praze o dvacet procent, v Moravskoslezském kraji dokonce na dvojnásobek.

pez, Bára Divišová TN.cz