podařená záchrana

Orel se v souboji porval do krve! Musel podstoupit operaci

Téma:

Velmi úspěšný zásah mají za sebou ochránci ptáků z Vlašimi. Z koryta řeky vytáhli orla mořského, který utrpěl zranění v souboji s jiným ptákem. Kriticky ohroženého dravce se ujali a uzdravené zvíře pak vypustili do volné přírody.

Orel se zranil zřejmě při souboji s jiným samcem. Všiml si ho naštěstí turista při projížďce na koni. "První nás na to upozornili koně. Najednou jsme viděli peří a krev, a jak se perou dva ptáci. Pak se posunuli v tom souboji. Najednou orel vzlétnul a ten druhý se snažil vzletět a spadnul do řeky," popsal situaci turista. 

 

"Museli jsme do vody. Prostě chtě nechtě. Už neměl sílu. On i ten souboj předtím ho hodně vyčerpal, takže už byl hodně apatický," uvedl Petr Švingr, vedoucí Záchranné stanice Vlašim.

 

 

Orel měl poraněný vnitřek zobáku, pařáty i obě křídla. A musel podstoupit operaci. "Hodně mu to krvácelo. Dali jsme mu léky pro lepší srážlivost krve," dodal Švingr.

 

Nejzávažnější ale bylo jeho silné podchlazení. To u ptáků často končívá smrtí. Ochránci ho museli zahřívat. Po pár dnech nejistoty vše konečně začalo vypadat nadějně. Orel se začal stavět na nohy a mohl být vypuštěn do přírody. Dostal také vysílačku, přes kterou ho stanice může sledovat. 

 

Orlů mořských ještě v 90. letech hnízdilo v Česku pouhých sedm párů. Teď se počet blíží stovce.

reg/Ivan Berka TN.cz