silná bouře

Orkán Sabina zabil už pět lidí, po pádu střechy zemřela dívka (†15)

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 14. 2. 2020 14:17
10.2. 2020 11:18
Téma:

Orkán Sabina trápí nejen Česko, ale také zahraničí. Ve Velké Británii se v neděli zřítila část hotelu, kterou podmáčela voda. Nikomu se naštěstí nic nestalo. Problémy hlásí také Německo, kde orkán způsobil chaos v dopravě. V Polsku spadla střecha a zabila matku s patnáctiletou dcerou, další dva lidé byli převezeni do nemocnice.

K tragické nehodě vyjížděli v pondělí ráno záchranáři do Bukowiny Tatrzańské na jihu Polska. Orkán Sabina zničil střechu místní půjčovny lyží, kteřá se zřítila na čtyři lidi. Čtyřicetiletá žena a její patnáctiletá dcera zemřely na místě, uvedla agentura PAP. Do nemocnice pak záchranáři převezli šestnáctiletého chlapce a jednadvacetiletou ženu. 

 

Ve Švédsku našli záchranáři mrtvého muže poté, co se s ním převrátila loď. Po jeho kamarádovi stále pátrají. V Británii zemřel osmapadesátiletý muž, když na jeho auto spadl strom. Řidiče zabil strom také na Slovinsku, informovala agentura DPA. 

 


V neděli večer zase skotský Hawick ve Velké Británii zaplavila voda, která způsobila řadu škod. Poničila také místní hotel The Bridge House, jehož část se zřítila do vody. Před tím na místo vyjeli hasiči, kteří z budovy evakuovali hosty i personál. "Kolem 9:30 byla policie v Hawicku upozorněna na strukturální poškození penzionu Bridge House," řekl mluvčí policie deníku Mirror. Během pádu budovy nebyl nikdo zraněn. 

 

Vítr v Británii dosáhl rychlosti až 160 km/h. Bez elektřiny bylo téměř 138 tisíc lidí, desítky letů byly zrušeny a nejezdily ani trajekty mezi ostrovy a pevninou. "Z hlediska oblasti je to pravděpodobně největší bouře tohoto století," uvedla deníku meteoroložka Helen Robertsová. Orkán by tak mohl pokořit bouři z roku 1987. 

 

 

Škody napáchal také v Německu. Ve městě Saarbrücken, které se nachází na jihozápadě země, spadl strom na dva lidi. Jeden leží v nemocnici ve vážném stavu. Místní školy také ruší vyučování a nechávají raději děti doma, informoval portál Bild

 

V Dolním Sasku museli silničáři uzavřít dálnici A1, A7 a A39. Dopravu zde zkomplikovaly popadané stromy a větve. Problémy měla také železniční i letecká doprava. V Mnichově například letiště zrušilo až 424 letů.

 

Podívejte se na vlny, které se objevily na britském ostrově Wight

 

Smutnou neděli zažili obyvatelé domu v okrese Borken, kde orkán poničil střechu jednoho domu. Kvůli špatnému stavu ho nejspíš nechají statici srovnat ze zemí. Po celou noc na místě byli hasiči, kteří se snažili budovu zachránit.

 

Cestující letu ze španělského Madridu do nizozemského Amsterdamu vyděsila zase jedna žena, která křičela hrůzou. Pilot se totiž snažil přistát, ale nedařilo se mu to. Podle dalších cestujících létala vzduchem i příruční zavazadla. 

 

 

Silný vítr očekává v pondělí také Slovensko. Meteorologové vydali výstrahu, která platí od 12. do 18. hodiny. Vítr může dosáhnout rychlosti až 115 km/h. Třetí stupeň nebezpečí meteorologové očekávají v Bratislavském nebo Nitranském kraji. 

 

 

Podobně je na tom také Polsko. Nejvyšší stupeň nebezpečí platí podle agentury PAP pro Slezsko a Podkarpatské vojvodství. Lidé by měli raději zůstat doma a dodržovat všechna doporučení. 

TN.cz