Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

karbofuran

Orla mořského a mláďata někdo otrávil zakázaným jedem!

Policie na Jihlavsku vyšetřuje smrt tří kriticky ohrožených orlů mořských. Dravce někdo otrávil zakázaným jedem karbofuranem. Vyplývá to z výsledků právě zveřejněných pitev ptáků.

Uhynulého dospělého ptáka a dvě mláďata orlů mořských našli ornitologové nedaleko jejich sledovaného hnízda. Měli podezření, že všechny tři kriticky ohrožené dravce někdo otrávil.

 

Těla ptáků proto putovala do veterinárního ústavu, kde výsledky nařízené pitvy potvrdily, že orly zabil zakázaný jed karbofuran. Nedaleko se našla dokonce i návnada napuštěná tímto pesticidem.

 

Otrávené orly mořské našli ornitologové v polovině dubna u Jamného na Jihlavsku. Navíc poblíž uhynulých ptáků ležela i otrávená liška. Karbofuran je biologický jed, který se v minulosti používal k hubení škůdců v zemědělství. Už dávno je ale zakázaný. Někdo má nejspíš staré zásoby.

 

 

Po traviči pátrají policisté a to pro podezření ze spáchání hned dvou trestných činů. "Pro neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a plně rostoucími rostlinami z nedbalosti a přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu. Za uvedenou činnost hrozí pachateli až dvouletý trest odnětí svobody," sdělila mluvčí policie Stanislava Miláčková.

 

Orli mořští jsou kriticky ohroženým zvířecím druhem. Ve volné přírodě jich v České republice hnízdí několik posledních desítek kusů.
 

David Pik / klma tn.cz / TV Nova