Trest antimonopolního úřadu

OSA čelí pokutě 10 milionů. Chtěla poplatky, i když nikdo neposlouchal

Televize na hotelovém pokoji
Zdroj: Getty Images
Michaela Trochová
Michaela Trochová
Aktualizováno 16:17
7.1. 2020 16:00
Téma:

Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním (OSA) dostal desetimilionovou pokutu za zneužití svého monopolního postavení na trhu a za výběr poněkud bizarních poplatků.

Hotely a další ubytovací zařízení musely svazu platit za přijímač v pokoji, i když tam zrovna nikdo nebyl ubytovaný. To nyní Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyhodnotil jako neopodstatněné a svazu, který je kolektivním správcem k tuzemským i zahraničním hudebním dílům, vyměřil pokutu ve výši 10,67 milionů korun. Svaz podal proti rozhodnutí rozklad, pokuta tak není pravomocná.

 

Podle závěrů ÚOHS vybíráním těchto poplatků v letech v letech 2008 až 2014 OSA zneužila své dominantní postavení na trhu. Svaz ve svých sazebnících nerozlišoval, zda jsou pokoje obsazené nebo nikoli. "Je tak zjevné, že jediným důvodem, proč v posuzovaném období OSA upustil od zohledňování obsazenosti pokojů v sazebnících autorských odměn, byla snaha maximalizovat výši vybraných autorských odměn od ubytovacích zařízení," komentuje rozhodnutí tiskové oddělení ÚOHS. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže považuje za absurdní domáhat se autorské odměny, když prokazatelně nedošlo k užití díla, vzhledem k faktu, že byl pokoj prázdný.

 

Rozhodnutí úřadu podpořili i někeří politici.

 

 

 

Pro představu, jen v roce 2018 vybrala OSA za práva hudebních autorů 979 113 000 Kč. Téměř 12 % z vybrané částky si ponechává, zbytek vyplácí přímo autorům. Největším zdrojem příjmů je pro svaz televizní vysílání, na druhém místě je právě hudba reprodukovaná ve veřejných prostorách. Za ni v roce 2018 inkasovala 211,2 milionů korun.

TN.cz