Stížnosti

Ošetření na dálku nefunguje, trápí pacienty. Někteří lékaře nedoženou

Téma:

Nemocnice odsouvají operace, a také praktici nebo specialisté se snaží co nejvíc s pacienty komunikovat na dálku. Řada pacientů se tak svého ošetření zřejmě nedočká.

"Zůstaňte doma a vše, co můžete, konzultujte s lékařem na dálku - telefonem nebo přes internet. Návštěvy ordinací omezte na nejakutnější případy. Pacienti, kteří nejsou ohroženi na životě, musejí počkat.

 

"Snažíme se maximálně omezovat ten fyzický kontakt, protože nemáme ochranné prostředky. Samozřejmě, že nemocný lékař, zdravotní sestra nebo laborant už nikomu nepomohou," říká prezident České lékařské komory Milan Kubek.

 

"My vlastně vyměňujeme životy za životy. Když ten systém zastavíme, tak spousta lidí se nedostane k praktikovi. Nejde po telefonu změřit tlak, nejde udělat spoustu věcí," zamýšlí se jeho protějšek ze stomatologické komory Roman Šmucler.

 

 

Spojení na dálku, zdá se, v řadě případů funguje. "Endokrinologický ústav, pravidelná kontrola. Termín zachován, odběr krve a sono spojeno do jedné návštěvy. Následná konzultace po telefonu. Vše také v on-line klientské zóně. Pohoda, žádné fronty, všichni milí, ochotní,“ pochvaluje si paní Tereza.

 

Pacienti mají ale i opačnou zkušenost a po některých lékařích jako by se slehla zem. "Moje praktická lékařka neordinuje už ani po telefonu, ostatní lékařky na stejné klinice jsou velmi neochotné. Lékaře se snažím změnit už několik týdnů," stěžuje si na facebooku Romana.

 

 

"Mám už tři měsíce problémy se zády. Bohužel jsem byla odmítnuta. Teď se můj stav rapidně zhoršil. Nemůžu sedět, můžu ležet, ale stejně to bolí a nevyspím se," zní další ze stížností.

 

Jak dlouho tato situace potrvá a jak dlouho se bude například čekat na operace, si v tuto chvíli netroufá nikdo odhadnout.

 

Marián Švehelka popsal největší nevýhody distanční péče:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez, Jana Slavíková TN.cz