Příspěvek od státu

Ošetřovné bude vyšší a na delší dobu, kývli poslanci. KALKULAČKA

Rodina
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
21.10. 2020 17:12
Téma:

Rodiče budou mít po celou dobu uzavření škol kvůli pandemii koronaviru, nebo nařízené karanténě dítěte nárok čerpat ošetřovné. To má být zároveň také vyšší. Dávka má činit 70 % vyměřovacího základu. Ve středu schválila návrh Sněmovna.

Nárok na ošetřovné budou mít lidé při péči o děti do deseti let. Navíc oproti původnímu vládnímu návrh poslanci kývli také na zvýšení ošetřovného z 60 na 70 %. Zvýšení prosadil šéf KDU-ČSL Marian Jurečka a podpořila ho také ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).


Nejnižší částka by tak podle schváleného návrhu měla činit 400 korun denně. "Stejně jako v jarních měsících tohoto roku je i nyní potřeba zajistit, aby rodiče dětí, na které mimořádná opatření při epidemii spočívající v uzavření školských zařízení dopadnou, nezůstali při péči o menší děti po dobu platnosti opatření bez finančních prostředků,“ řekla ve Sněmovně Schillerová.

 

 

V tuto chvíli se ošetřovné vyplácí po devět dnů na děti do deseti let a činí 60 % vyměřovacího základu. Samoživitelé a samoživitelky mohou dávky pobírat až 16 dnů.

 

Spočítejte si na kalkulačce, o kolik budete brát více po zvýšení ošetřovného na 70 %:

 

 


Nárok na ošetřovné budou mít také lidé, kteří pracují na dohodu o pracovní činnosti, nebo o provedení práce s nemocenským pojištěním. Je však důležité upozornit, že podpora se nebude vyplácet po dobu prázdnin, nebo ředitelského volna.

 


Výsledky jednání poslanců podpořila také ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která je v současné době v karanténě. "Krizové ošetřovné 70 % a to i pro dohodáře po celou dobu mimořádných opatření! Rodiče, kteří nemohou kvůli delší péči o dítě do práce, musí mít z čeho žít. Pro nízkopříjmové rodiče bude minimum 400 korun na den. Nemůžu připustit, aby se rodiny propadly do dluhové pasti a exekucí,“ napsala Maláčová na svůj twitter.


Základem pro výpočet je průměrný denní příjem za rozhodné období. Například u hrubé mzdy 25 tisíc korun měsíčně dosahuje denní dávka 518 korun v případě, že by péče trvala devět dnů, u hrubé mzdy 45 tisíc zase 866 korun.

 

Některé školy zůstávají otevřené pro děti záchranářů. Více se dozvíte v následující reportáži:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz