Svátek práce

První máj v Praze: Demonstrace a oslavy. K potyčkám nedošlo

Téma:

Praha prožila poklidné oslavy Prvního máje. Politické strany slavily se svými příznivci, Prahou prošli aktivisté podporující uprchlíky i protiimigrantské iniciativy. K žádným větším střetům nedošlo. Policisté včas oddělili znepřátelené tábory, během pochodů nemuseli zasahovat a nikoho nezadrželi.

Oslavy jako tradičně odstartovali hned brzy ráno komunisté. Ti se stejně jako každý rok sešli u Křižíkovy fontány na pražském Výstavišti. Příznivci KSČM se začali scházet už kolem sedmé hodiny. Na Výstavišti se objevili také odpůrci komunistů.

 

Kolem jedenácté hodiny dorazili také představitelé KSČM, třeba předseda strany Vojtěch Filip nebo místopředseda Jiří Dolejš. Na Výstavišti nechyběl také Miloš Jakeš, který rozdával podpisy a fotografoval se s ostatními účastníky prvomájových oslav.

 

Prvomájové oslavy si nenechal ujít také ruský student Igor Ševcov, kterého v týdnu sice soud zbavil obvinění ze žhářského útoku na dům ministra obrany Martina Stropnického, ale vyhostil jej kvůli sprejerství. Rozsudek je zatím nepravomocný, takže Ševcov zatím území ČR opustit nemusí. Rus se objevil na akci anarchistů na Střeleckém ostrově.

 

GALERIE: 1. máj v ulicích

1
/
19
Jakeš na demonstraci KSČM

 

V dopoledních hodinách se na Letenské pláni sešli sympatizanti Bloku proti Islámu. Nechyběl ani jeho šéf Martin Konvička. Okolo třinácté hodiny se Blok proti Islámu vydal na pochod na Klárov. Na druhém břehu Vltavy vyrazil z náměstí Republiky průvod iniciativy proti násilí a xenofobii. Asi 200 účastníků mířilo právě na Letnou, kde měl svojí akci nahlášenou Blok proti Islámu. Policie ale zablokovala Čechův most a obě skupiny se k sobě nedostaly.

 

Na odpolední hodiny si své akce naplánovaly také ODS a ČSSD. Občanští demokraté se sešli na Petříně. Nechyběli třeba 1. místopředsedkyně strany Alexandra Udženija, europoslanec Jan Zahradil a předseda strany Petr Fiala, který krájel dort k 25. narozeninám ODS. ČSSD se se svými voliči sešla na Střeleckém ostrově.

 

 

Proti daňovým rájům a na podporu uprchlíků protestovali také levicoví aktivisté, kteří svůj průvod ukončili happeningem. Na Palachově náměstí si účastníci mohli dát třeba veganský guláš.

 

Po 14. hodině přišel na Mariánské náměstí Adam B. Bartoš, kterého policisté v pátek obvinili ze zločinů proti lidskosti. Jeho Národní demokracie pak pořádala pochod na Slovanský ostrov. Tam se objevil také Miroslav Sládek, který se v posledních měsících snaží restartovat svou politickou kariéru. Na Slovanském ostrově prohlásil, že se pokusí spojit všechny protiimigrantské strany.

 

 

Na demonstraci Národní demokracie létala ostrá slova proti muslimům, Evropské unii, NATO, euru i exekutorům. Adam B. Bartoš se ale držel stranou, protože v pátek na policii slíbil, že se zdrží nenávistných projevů. Jinak by zamířil rovnou do vazby.

 

Po ukončení demonstrace Národní demokracie se někteří účastníci vypravili na Střelecký ostrov na akci ČSSD. K žádným střetům ale nedošlo.

 

vbo TN.cz