Teroristické hrozby

Oslavy pod dohledem: Evropské metropole hlídají tisíce policistů

Téma:

Novoroční oslavy se kvůli teroristickým hrozbám ve většině evropských metropolí neobejdou bez zpřísněných bezpečnostních opatření. Kancléřka Angela Merkelová ve svém projevu zdůraznila, že islámský terorismus představuje pro Německo největší zkoušku. Policie i tajné služby ale podle jejích slov pracují na maximum.

Paříž, Londýn, Kolín nad Rýnem - tam všude se nový rok bude slavit na plno. Tentokrát ale za ostřížího dohledu po zuby ozbrojených policistů i vojáků. "Dnes a zítra bude v ulicích více než 9600 policistů a 7000 vojáků," uvedl k opatřením francouzský ministr vnitra Bruno Le Roux.

 

Pod drobnohledem budou zejména nejvíce frekventovaná místa a náměstí. "Je to velká výzva, oblíbená místa s výhledem na řeku praskají ve švech. Lidé budou kontrolováni náhodně, také stavíme barikády, které zabrání vjezdu větších vozidel," doplnil britský expert na bezpečnost Graham Wettone.

 

 

Lidé si ale nenechají zkazit náladu ani prohlížením tašek, ani betonovými zátarasy v centru měst. "Půjdu se s přáteli bavit ven, užijeme si spoustu legrace. Cítím se díky většímu počtu policistů bezpečněji než minulý rok," pochvaluje si obyvatel Kolína nad Rýnem.

 

Co naopak zůstává při starém, jsou novoroční oslavy slavných, které propukají v monstrózním stylu. Budoucí americký prezident Donald Trump se například nevzdává svého zvyku a v přepychovém sídle bude slavit s 800 hosty. Mezi nimi jsou i filmové hvězdy - třeba Sharon Stone nebo Sylvester Stallone.

tn.cz / TV Nova