Rady odborníků

Osm potravin, které vám pomohou zhubnout: Všichni je máme doma!

Žena u lednice
Zdroj: isifa.com
Ilustrační foto
Téma:

Nutriční poradci vytipovali osm potravin, které pomáhají hubnout. A co víc, většinu z nich máte určitě doma! Pokud tedy chcete nějaké to kilo shodit, určitě jejich tipy vyzkoušejte.

Když držíte dietu, může se zdát, že všechna chutná jídla musíte odmítat. I kvůli malé vůli většina lidí nehubne tak, jak by si představovala. Existují ale potraviny, které vám s hubnutím pomohou. A nemusíte kvůli nim zásadně měnit svůj jídelníček.

 

Osm jídel, které pomáhají s dietou, vytipovaly pro britský portál Daily Mail dvě nutriční poradkyně - Elouise Bauskisová a doktorka Marilyn Glenvillová.

 

Káva

Oblíbený nápoj mnoha lidí bývá často dietology zakazován, mělo by to být ale spíše naopak. Kofein totiž zvyšuje naši energii a tím i fyzickou aktivitu - až o 12 %. Zároveň rozpohybuje metabolismus, čímž také napomáhá hubnutí.

Poslední výzkumy navíc ukazují, že kofein zrychluje spalování tuků - u obézních lidí o 10 %, u hubených o 29 %. Káva obsahuje také kyselinu chlorogenovou, která snižuje příjem glukózy.

 

 

Skořice

Nejen kuchaři ji milují! Skořice pomáhá udržovat v normálu hladinu cukru v krvi. Díky tomuto koření se také budete cítit déle plní a zaženete chuť na sladké. Zároveň pomáhá lépe strávit další jídla.

 

Zelený čaj

Dalším doporučeným nápojem je zelený čaj. Obsahuje totiž antioxidanty, které "nakopnou" náš metabolismus. Kromě toho také snižují pravděpodobnost vzniku srdečně-cévních chorob a některých typů rakoviny, takže působí blahodárně i na naše zdraví.

 

Vejce

Vajíčka patří mezi nejzdravější jídla. Žloutek obsahuje lecitin, proteiny a antioxidanty. Vejce také pomáhají snižovat hladinu "zlého" LDL cholesterolu a naopak zvyšovat hladinu "hodného" HDL cholesterolu. Lidé se po nich navíc cítí déle plní.

 

 

Chilli

Kořeněným jídlům se neříká "pálivá" jen tak pro nic za nic. Vyvolávají totiž termogenezi, při níž se lidský organismus zahřívá a potí. Při konzumaci ostrých jídel tedy naše tělo rovnou kalorie spaluje - místo toho, aby je ukládalo. Zároveň pálivé koření snižuje chuť k dalšímu jídlu.

 

Mandle

Oříšky obsahují důležité vitamíny a minerály, zdravé tuky a proteiny. Díky nim máme delší dobu plný žaludek, proto nemáme potřebu a ani chuť na jinak časté "svačinky". Živiny v mandlích také stabilizují hladinu cukru v krvi.

 

Hnědá rýže

Mnohem lepší a výživnější než bílá rýže je její hnědá varianta. Není totiž rafinovaná a neztratila nic ze svých živin. Patří navíc do skupiny potravin se středním glykemickým indexem (GI), které by měli jíst lidé, kteří se snaží zhubnout, zatímco bílá rýže spadá mezi jídla s vysokým GI. Hnědá rýže navíc pomáhá normalizovat hladinu cukru v krvi a spalovat více tuků.

 

 

Quinoa

Tato rostlinu z Jižní Ameriky u nás není moc známá, ale její semena se dříve používala jako obilnina. Dnes funguje hlavně jako náhražka rýže, těstovin nebo kuskusu. Obsahuje velké množství karbohydrátů, ale také minerálů. Vyrovnává hladinu cukru v krvi, čímž snižuje ukládání tuků.

 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Potraviny proti rakovině: Účinně pomáhají v prevenci!
Těchto 10 potravin vám pomůže zlepšit imunitu
Vyvracíme 5 největších mýtů o hubnutí
Dělená strava: proč by mohla pomoct právě vám?
 

epa TN.cz