Úspěch porodníků

Ostravská trojčata chtěla na svět předčasně. Budou v pořádku

Trojčátka Anna, Zuzana a Miroslav
Zdroj: Fakultní nemocnice Ostrava
Michaela Trochová
Michaela Trochová
Publikováno 21. 2. 2020
Téma:

Anička, Zuzanka a Mireček, to jsou novorozená trojčata, kterými se může pochlubit nejen hrdá maminka, ale i tým porodníků ostravské fakultní nemocnice. Trojčata se u nás totiž rodí jen výjimečně.

Dvě holčičky a jeden chlapec přišli na svět 19. února 2020 ve tři čtvrtě na jedenáct dopoledne. Tým Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava, kde byla těhotná žena hospitalizovaná, rozhodl, že těhotenství ve 30. týdnu ukončí. Obvykle přitom trvá čtyřicet týdnů.

 

"I když to byl akutní císařský řez, nebyl problém dát rychle dohromady početný tým operačního sálu a neonatologů, který je u takovéhoto mimořádného porodu nutný. Všichni jsme na jednom pracovišti," popsal náročný zákrok přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky MUDr. Ondřej Šimetka.

 

 

Trojčata se rodí předčasně téměř vždy, protože ženské tělo není stavěno na to, aby se v něm vyvíjely tři plody. "S přibývajícími týdny těhotenství stoupá riziko komplikací pro rodičku i plody. Doufali jsme, že budeme schopni ještě pár dnů těhotenství udržet, ale nakonec jsme museli provést císařský řez dříve," vysvětlil MUDr. Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů Gynekologicko-porodnické kliniky, který s doktorem Šimetkou porod provedl.

 

 

Ostravská trojčata vážila od 1300 do 1600 gramů. Obvyklá porodní váha novorozenců je u jednotlivě narozených dětí okolo 3,3 kilogramů, u vícerčat bývá ale dramaticky nižší. V případě předčasně narozených dětí lze zachránit novorozence s porodní vahou od 500 gramů, díky českým lékařům ale přežila i miminka ještě menší. V Plzni v minulosti například přežilo dítě narozené jen s vahou 450 gramů, v pražské podolské porodnici dokonce dívka s porodní vahou 322 gramů.

 

 

"Porodní váha ostravských trojčat je tedy poměrně vysoká, ale musíme si uvědomit, že jsou to děti nezralé, které budou ještě vyžadovat několikatýdenní pobyt na našem oddělení,“ doplnila primářka Oddělení neonatologie MUDr. Hana Wiedermannová.

 

 

Než si maminka Michaela bude moct miminka odnést domů, ještě pár týdnů si počká. „Děkuji celému týmu za péči, kterou mi věnovali před porodem i teď po porodu. Cítím se nádherně,“ popsala své pocity. Doma už se na tři nové sourozence těší dvě starší sestřičky. Čerstvě pětinásobná maminka tak bude mít plné ruce práce.

 

Trojčata se rodí výjimečně, ve Fakultní nemocnici Ostrava je to přibližně jednou ročně. Podle údajů Českého statistického úřadu například v roce 2018 ze všech 112 903 porodů v Česku šlo o trojčata jen devětkrát, jednou se narodila dokonce čtyřčata. Dvojčata jsou již častější, porodů se dvěma dětmi bylo v tomtéž roce 1495.

TN.cz