Koronavirus

Ostrov zkázy a beznaděje! Zahraniční média kritizují boj Česka s covidem

Téma:

Katastrofální situace u nás si všímají i světová média. Téma Česko versus covid-19 se dostává i do těch nejznámějších z nich. Všímají si nejen rekordních čísel počtu nakažených, ale především strategie očkování, která u nás nefunguje a vakcinace probíhá velmi pomalu.

Malý ostrov zkázy a beznaděje, tak popisuje Českou republiku kvůli jejímu neúspěšnému boji s koronavirem jedno z nejznámějších světových médií. Česko se kvůli dramatické epidemické situaci dostalo na stránky zpravodajského webu americké televize CNN. Článek mimo jiné srovnává situaci u nás s tou, která panuje v USA. Poukazuje na to, že míra nákazy je tam až šestkrát nižší než v České republice.


Článek cituje i řadu odborníků. "Existuje obrovský rozdíl mezi tím, když přijmete opatření včas, a když s nimi čekáte 10 dní. Desetidenní zpoždění ve chvíli, kdy je reprodukční číslo 1,4, znamená zdvojnásobení epidemie,“ tvrdí výzkumník z Oxfordské univerzity Jan Kulveit.

 


Katastrofální situace v Česku si všímá i web Politico. Ten vidí jako hlavní důvod českého marného boje s koronavirem zpackané očkování a chybějící strategii. "Češi mají jednu z nejnižších proočkovaností v Evropě, což je důsledek především nedostatečné připravenosti,“ uvádí.


O velkém problému s očkováním svědčí i fakt, že Česko přijímá desetitisíce vakcín od jiných zemí. Po Izraeli a Francii, která jich na záchranu nabídla 100 000, teď Česku pomáhá německé Sasko, které do Karlovarského kraje pošle 15 000 vakcín.


Evropská unie (EU) přitom očkovací látky spravedlivě rozděluje a každá členská země by měla mít na počet obyvatel stejné množství dávek.

 

Pandemickou situaci zhodnotil imunolog z Akademie věd Václav Hořejší:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
Martina Nášelová, ls TN.cz