kritika komunikace

Ostrý spor kvůli plošnému testování! Ministři se pustili do starosty

Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 18. 10. 2020
Téma:

Ministr zdravotnictví Roman Prymula ohlásil, že Česká republika začne s pilotním projektem, v rámci kterého budou plošně testování lidé v Uherském Hradišti. Oznámení kritizoval starosta Stanislav Blaha. Na to ostře reagovali ministr zdravotnictví a ministryně práce a sociálních věcí.

Starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha se ohradil proti pilotnímu projektu plošného testování v Uherském Hradišti, které je podle ministra zdravotnictví silně postiženo. Informaci o realizaci projektu oznámil Roman Prymula ve středu na sociálních sítích.

 

Právě tam se vzápětí rozhořela ostrá debata. "Starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha odmítá pilotní projekt plošného testování. Lidé si prý nezaslouží, aby byli pokusnými králíky," reagoval Prymula a dodal, že ho reakce starosty překvapila.

 

"Jestli probíhal nějaký experiment, tak to byly slavnosti, které byly v daném regionu a které zapříčinily obrovský nárůst. My jsme v tuto chvíli v situaci, kdy chceme pomáhat regionům, které mají největší problémy, a testování určitě není žádný experiment," dodal Prymula.

 

Na závěr ministr zdravotnictví doplnil: "Pokud si Uherské Hradiště myslí, že zvládne situaci samo, nemusíme se angažovat."

 

 

"Já jsem nekritizoval samotné plošné testování. Nejsem epidemiolog, takže nedokážu posoudit smysl takového opatření, pokud je založeno na dobrovolné bázi, jak jsem se někde dočetl. Já jsem kritizoval tu nekomunikaci ze strany ministra," reagoval starosta a dodal: "Kritizoval jsem to, že se taková věc vystřelí jen tak na twitteru, aniž by byl kdokoliv v regionu seznámen s detaily. Nevěděl o tam ani hejtman, ani starosta, nevěděli o tom ani ti, kteří mají testování zajišťovat. Takto vypadá ta srozumitelná komunikace v praxi?"

 

Lidé v okrese Uherské Hradiště jsou podle starosty v napětí a pod obrovským tlakem, podle něj si zaslouží jasnou a srozumitelnou komunikaci. Praktičtí a dětští lékaři, kteří by měli údajně testování zajišťovat, podle Blahy zásadně s projektem nesouhlasí.

 

"Zároveň bych položil v reakci na video pana ministra ještě jeden dotaz. Které jsou ty akce, na kterých nebyla dodržována platná opatření ministerstva zdravotnictví? A měli starostové možnost rušit akce, které nepořádaly města a obce? Ale prosím o konkrétní odpověď," uzavřel prozatím Blaha.

 

Na vyjádření Prymuly o odmítnutí reagovala i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová: "Pan starosta Stanislav Blaha by se měl stydět a svoje stanovisko okamžitě změnit!"

 

 

"Paní ministryně, vy znáte moje stanovisko?," ptá se Blaha s tím, že kritizoval hlavně fakt, že se zástupci regionu dozvěděli o plošném testování z twitteru.

 

Prymula v neděli v podvečer nakonec komunikační zádrhel uznal. "Právě jsem mluvil se Stanislavem Blahou. Slíbil jsem mu, že ho budu o dalším postupu v plošném testování informovat. Beru, že jeho komentář o pokusných králících nebyl o testování, ale o tom, že se to dozvěděl z médií. Já chci zase pomoci jednomu z nejpostiženějších okresů," napsal ministr zdravotnictví.

 

Ministr zdravotnictví ve středu oznámil projekt plošného testování v Uherském Hradišti. Celé video najdete zde:

TN.cz