třetí čtení

Otcovská dovolená vyvolává souhlas i kritku! ANKETA

Téma:

Otcové zřejmě budou mít nárok až na sedmidenní otcovskou dovolenou. Vybrat by si ji mohli kdykoliv v průběhu šestinedělí, aby byli nablízku svému novorozenému miminku a oporou své partnerce. I když ne všichni poslanci s tímto návrhem souhlasili, poslali ho v úterý do třetího čtení bez dlouhých diskuzí.

Rovnost mužů a žen, větší zapojení tatínků do domácnosti i vytvoření vazby k novorozenému miminku – to všechno prý přinese otcovská dovolená. "Tatínkové by si mohli požádat až o sedm dní v rámci šestinedělí a týká se to jenom tatínků, kteří si odvádějí peníze na nemocenské pojištění," vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

 

Dostali by až 70 procent platu. Česko by se tak zařadilo k většině zemí Evropské unie, kde je takový příspěvek relativně běžný. Někteří poslanci ale návrh na otcovskou dovolenou kritizují, podpora rodin se prý může projevit i jinak a lépe.

 

Anketa

Jste pro zavedení otcovské dovolené?

Hlasovalo 5680 lidí.

 

"Lákavé to je, ale musíme si určit priority, všechno něco stojí a bylo by lepší se soustředit na dlouhodobější řešení," přiblížila svůj názor místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

  

Pro zřejmě nebude hlasovat ani jeden z koaličních partnerů. Naopak peníze pro novopečené tatínky podporují lidovci i ČSSD.

 

 

Poslanci dnes po nečekaně krátké debatě poslali zákon do třetího čtení. Pokud vše půjde dobře, o první otcovskou dovolenou by si muži mohli žádat už koncem tohoto roku.
 

tn.cz / TV Nova