čeští "teroristi"?

Otec Čecha zadrženého v Turecku řekl, co dostalo dvojici za mříže

Otec zadrženého Miroslava Farkase
Zdroj: TV Nova
Otec zadrženého Miroslava Farkase

Důkazy k zadržení dvou Čechů v Turecku kvůli jejich údajné příslušnosti k bojovým jednotkám YPG - kurdským milicím, jsou podle všeho dost slabé. Prozradil to otec zadrženého Miroslava Farkase, kterému se podařilo se synem několik minut telefonicky hovořit.

Turecké úřady v polovině listopadu zadržely na jihovýchodě země dva Čechy, Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase, které obvinily z příslušnosti k teroristické organizaci. Sami zadržení v minulosti hovořili o tom, že se podílejí na činnosti kurdských milic YPG, které bojují proti organizaci Islámský stát (IS) a které Ankara považuje za teroristickou organizaci.

 

 

Otec Miroslava Farkase, rovněž Miroslav Farkas, včera na Facebooku prozradil, jaké "důkazy" Turci proti Čechům mají. Podařilo se mu totiž se synem chvíli mluvit po telefonu. "Jsem táta Mirka. Dnes jsem měl možnost s ním na pár minut telefonovat a syn říká, že žádné materiály u nich nenašli. Jenom našli, jak pózují na fotografii se zbraní v ruce. Toto je důvod jejich zatčení. Nic jiného," napsal otec zadrženého Čecha ve facebookové skupině "Markéta Všelichová & Miroslav Farkas - Zatčeni v Turecku".

 

 

Vyhoštění dvou Čechů zadržených v Turecku pojede do Ankary vyjednávat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase zadrželo Turecko kvůli jejich údajné příslušnosti k YPG - kurdským milicím.

 

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek cestu do Turecka plánuje na prosinec. Má jediný cíl - dosáhnout vyhoštění obou Čechů do vlasti. Už předem ale Zaorálek avizuje, že to bude velmi obtížné a že to může trvat delší dobu. "Měl bych se tam setkat s nejvyšší reprezentací Turecka. Během 12. a hlavně 13. prosince," upřesnil ministr zahraničí Zaorálek.

 

 

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas se podle tureckého Daily Sabah pokusili překročit hranici ze Sýrie do Turecka, a to v oblasti jihovýchodní provincie Şirnak. Následně je Turci za nelegální překročení hranice zadrželi. Turecký zpravodajský server uvedl, že Všelichová a Farkas jsou bojovníky milic syrských Kurdů YPG, které Ankara považuje za teroristy. Turci je podle tohoto zdroje zadrželi při své první operaci proti zahraničním bojovníkům těchto milic.

 

Farkas, který vystupuje pod přezdívkou Serxwebun Botan, je podle Daily Sabah odstřelovačem. Všelichová s krycím jménem Zelane Botan se stará o logistiku, zdravotní péči a koordinovala také cesty dalších "dobrovolníků-teroristů" z Evropy do Sýrie, uvedl citovaný turecký zdroj.

 

 

Farkas a Všelichová se svou pomocí kurdským milicím v Sýrii v minulosti nijak netajili a o své činnosti poskytli českým médiím řadu rozhovorů. Farkas, který byl údajně členem cizinecké legie a v minulosti pomáhal obětem zemětřesení na Haiti, v dřívějším rozhovoru poskytnutém server Echo24.cz tvrdil, že chce v kurdských oblastech Sýrie pomáhat hlavně dětem. Založil kvůli tomu i humanitární organizaci, do níž vložil výtěžek z prodeje svého majetku. Na svém facebookovém účtu Farkas před zadržením napsal, že se chystá do Rojavy, což je označení pro kurdské oblasti na severu Sýrie.

 

Studentka České zemědělské univerzity v Praze Všelichová v rozhovoru poskytnutém v létě iDnes.cz prohlásila, že do severní Sýrie ji zavedla nejprve zvědavost, následně se rozhodla lidem na místě pomáhat. Účastnila se prý i dobývání některých vesnic obsazených IS. Server rovněž napsal, že Všelichová do Sýrie, do Turecka a do Iráku za poslední dva roky vycestovala celkem čtyřikrát.

 

 

Milice YPG považuje Turecko za teroristickou organizaci a to mimo jiné proto, že spolupracují s tureckou Stranou kurdských pracujících (PKK), která vede s Ankarou dlouhodobý boj za autonomii kurdských oblastí na jihovýchodě Turecka. PKK řadí mezi teroristické organizace také Evropská unie či USA. Bojovníkům YPG ale Západ v boji proti IS pomáhá.

tn.cz / gar