z dob SSSR

Otec našel vzkaz v láhvi starý 50 let. Kamarádi ho pomohli rozluštit

Lahev se vzkazem
Zdroj: facebook, Tyler Ivanoff
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 12.8. 2019 16:07
Téma:

Zpráva z roku 1969, kterou její autor vložil do skleněné láhve, se po padesáti letech vyplavila z oceánu. Nálezce musel překonat problém s jazykovou bariérou, aby se mu podařilo dopis rozluštit. Pomoc našel na sociálních sítích.

Bývalý trenér basketbalového týmu z Aljašky Tyler Ivanoff dopis našel při hledání dřeva na založení ohně severně od Beringova průlivu, kde byl na plavbě se svými dětmi. "Ukázal jsem lahev dětem, měly velkou radost a čekaly, až ji otevřu. Pak jsem ale zjistil, že je vzkaz v ruštině, kterou neovládám," popsal Tyler Ivanoff pro web ktuu.com.

 


Ivanoffovi se hned na facebooku ozvalo hodně lidí, kteří mu pomohli dopis přeložit. List pochází z 20. června roku 1969. "Upřímně vás zdravím. Kdokoliv najdete tuto láhev, žádáme vás, abyste o ní řekli celé posádce lodě Sulak ve městě Vladivostok," napsal autor dopisu, pravděpodobně námořník.

 

 

Dopis je údajně v dobrém stavu, i když plaval půl století ve vodách oceánu. "Přejeme vám hodně zdraví, mnoho let života a šťastnou plavbu," dodal autor. Jeden z uživatelů facebooku Ivanoffa přesvědčoval, aby pisatele vyhledal a kontaktoval. Mladý otec ale řekl, že je pracovně vytížený a na takové věci nemá čas.

 

Podobný nález se povedl v polovině července chlapci v jižní Austrálii. List uvnitř napsal v listopadu 1969 tehdy třináctiletý Paul Gilmore, když se plavil se svou rodinou na lodi z Británie do australské emigrace. Gilmore v dopise popsal, že se stěhují a žádal, aby mu nálezce odepsal.

TN.cz