Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.11. 2017 15:38
Ekonom i politik

Zemřel Tomáš Ježek, autor kuponové privatizace. Bylo mu 77

Tomáš Ježek
Zdroj: Profimedia

Ve věku 77 let zemřel politik, ekonom a jeden z otců kuponové privatizace Tomáš Ježek. O úmrtí Ježka informoval jeho přítel a bývalý předseda Senátu a vlády Petr Pithart.

Pithart Ježkovu smrt potvrdil pro Lidové noviny.

 

Podle Pitharta podlehl Ježek vážné nemoci. Někdejšího ministra považoval Pithart za přítele a vídal se s ním na pravidelných setkáních někdejších členů vlády. "Na posledním setkání se Tomáš omluvil, to bylo před 14 dny. Já jsem nevěděl, že je tak vážně nemocný," řekl expremiér ČTK.


Připomněl, že Ježek byl autorem ideje kuponové privatizace. "On se nezříkal toho autorství, hájil by to i dnes, ale připouštěl, že to nemůže být jediná ani dominantní metoda," uvedl.Dodal, že Ježek se podílel i na přímé privatizaci Škody Auto německému koncernu Volkswagen. Podle Pitharta také Ježek upozorňoval na chyby, které se při realizaci kuponové privatizace objevily.

 

Tomáš Ježek se narodil 15. března 1940 v Plzni, vystudoval na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické. Před revolucí působil v ekonomickém i prognostickém ústavu akademii věd. 

 

V roce 1989 Ježek pomáhal zakládat ODA, po revoluci byl poslancem i ministrem bez portfeje ve vládě Petra Pitharta. To vše ještě před rozpadem Československa. Poslancem byl i po zániku federace, v roce 1995 se ale rozkmotřil s ODA a vstoupil do ODS.

 

V roce 1996 Ježek neúspěšně kandidoval do Senátu, poté zasedal v Komisi pro cenné papíry. V roce 2004 se podruhé pokusil dostat do Senátu, opět neúspěšně.


Ježek se realizoval také jako pedagog, už v 90. letech vyučoval na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické, kterou sám vystudoval. Působil i na univerzitě v Plzni.

pez, ČTK TN.cz
Reklama