Čeští "teroristé" v Turecku

Otec zadrženého Čecha: "Není to žádný terorista, jsem na něj hrdý!"

Téma:

Otec Miroslava Farkase, kterého před týdnem zadrželi společně s jeho přítelkyní na tureckých hranicích, po svém zhroucení konečně promluvil. V rozhovoru pro TV Nova tvrdí, že jeho syn není v žádném případě terorista a prý jen pomáhal obyčejným lidem v boji proti islamistům.

"Synku, jsem na tebe hrdej a věř mi, buď tvrdej, stůj za svým," vzkazuje do Turecka otec Miroslava Farkase, kterého Turci viní ze spolupráce s teroristy. I když ví, že ho v tureckém vězení neuslyší, chce, aby jeho syn věděl, že stojí při něm.

 

A na rozdíl od řady sousedů prý nepochybuje, že jeho syn nedělal nic špatného. "Nedávno říkal, že tam pomáhá, tak jsem mu to zkoušel nějak vymluvit, ale on má svou hlavu, když má nějaký cíl, tak za tím jde. Ale chtěl bych podotknout, že žádný terorista není a nikdy nebyl," prohlásil otec.

 

Turecká policie, potažmo vláda, si prý všechno vymyslela. "Mám tady fotky, že tam pomáhal dovážet nějaké oblečení a plínky pro miminka. To je jen výmysl Turků, oni tam mají výjimečný stav a pro ně je každý cizí občan nepřítelem," myslí si Farkas.

 

 

Podle odborníků ale právě kvůli výjimečnému stavu po nepodařeném puči teď Turci jakékoliv vazby na Kurdy posuzují velmi přísně. Prezident Erdogan je vnímá jako hrozbu pro jednotu Turecka.

 

"Obávám se, že dnešní nezávislost tureckých soudů je asi hodně zpochybněna tím, co jsme viděli od nezdařeného puče. Úspěch by byl, kdyby je prostě Turci vrátili na naše území s tím, že bychom ten problém řešili tady, podle našich zákonů," říká bezpečnostní expert Andor Šándor.

 

To ale podle něj rozhodně nebude snadné. A ministerstvo zahraničí souhlasí. "Vzhledem k tomu, o jak závažný případ se jedná, podle našich zkušeností z podobných situací, se to může táhnout měsíce i déle. Rozhodně ne dny či týdny," sdělila mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

 

 

"Jsou to čeští občané, takže je povinnost českého státu udělat maximum pro to, aby se mohli vrátit do České republiky, ať už by tady byli stíháni, souzeni, ale na území svého vlastního státu," myslí si předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

 

Miroslav Farkas je ale za svobodu svého syna připraven prý bojovat i sám se svým právníkem. "Počkáme, co udělá stát, a pak se do toho teprve vložíme," prohlásil.

tn.cz / TV Nova