Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.2. 2018 21:05
výsledky které "propadly"?

Otestovali jsme bezpečnost na školách! Některé naprosto selhaly

Zdroj: TV Nova

Reportéři TV Nova zašli do několika škol po celé republice a zjišťovali, jestli je možné se dostat dovnitř během výuky. Stejný test zkoušeli kolegové ze Střepin asi před rokem a výsledek byl katastrofální. Situace se od té doby zlepšila, pořád se ale najde řada škol, kam se dá bez problémů dostat.

Test, který před rokem zkoušeli reportéři TV Nova, dopadl strašně. Plzeňský kameraman, aniž by se jakkoliv prokázal, dostal po příchodu do školy od učitelky jednoho z žáků jako průvodce, který ho měl dovést na sekretariát.

 

A stejný test po roce? Dostat se na některé školy opět nebyl problém. Třeba v Českých Budějovicích stačilo jen beze slova zazvonit. Reportér se bez potíží procházel po budově školy, ani ve třetím patře si ho nikdo nevšiml.

 

"Naši žáci mají čipy, takže vstupují přes čipy. Samozřejmě nikdy nemůžete zodpovídat za to, jestli nedojde k selhání lidského faktoru," vysvětlil ředitel školy Jan Šindelář.

 

 

A lidský faktor zřejmě selhal také v Ostravě. Tamní ředitel si selhání vysvětloval tím, že musel být zvýšený pohyb lidí na vrátnici. "Nevím, proč k tomu došlo, budu se na to muset zeptat. A jako nemělo by k tomu docházet," uznal Daniel Kašička.

 

A mezi žáky se bez problémů procházeli reportéři i v jedné pražské základní škole. Dobře zabezpečená proti nezvaným hostům je naopak základní škola T. G. Masaryka v pražských Modřanech. "Pokud někdo přijde a k někomu se hlásí, tak jedině za doprovodu," popsala zástupkyně ředitele Marie Vačkářová.

 

Marně se reportér snažil dostat i na střední gastronomickou školu. Jeho plán překazila recepční. Ta nejenže zakázala volný pohyb, ale dokonce žádala občanský průkaz. A jinde kromě recepční hlídají bezpečnost i speciální turnikety. Bezpečnost na českých školách se tak zlepšila, i přesto má ale stále mezery.

Šimon Pilek/ lud TN.cz